Έχασε 2-1 σετ από τον Ουμπέρ και αποκλείστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Πλησίασε στην ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε ο Έλληνας τενίστας.

Δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ούγκο Ουμπέρ ο Στέφανος Τσιτσιπάς, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 5-7) από τον Γάλλο νούμερο 32 στην παγκόσμια κατάταξη και μένοντας εκτός συνέχειας του τουρνουά που διεξάγεται στην Κίνα και την Σανγκάη.

Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω με 1-0, αλλά έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε, ενώ μετά το κακό του ξεκίνημα στο τρίτο και καθοριστικό σετ, έφτασε κοντά στην ανατροπή, αλλά τελικά λύγισε και ηττήθηκε, με τον αντίπαλό του κάνει break στο καθοριστικό game, για το 7-5.

Το πρώτο σετ άρχισε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Τσιτσιπά, με τον αντίπαλό του να μπαίνει στο ματς με break, πριν κάνει το υπέρ του 2-0, χωρίς να χάσει ούτε πόντο σε σερβίς του! Μάλιστα, ο Ουμπέρ έφτασε κοντά και σε δεύτερο συνεχόμενο break, με τον Στέφανο όμως να βρίσκει απάντηση σε δύο break points, μειώνοντας τελικά 2-1. Ωστόσο, ο Γάλλος δεν έκανε λάθη στο σερβίς του, παραμένοντας μπροστά με 5-3, πριν ο Τσιτσιπάς μειώσει σε 5-4 και φτάσει τέσσερις φορές μια «ανάσα» από το break, χάνοντας όμως τελικά με 6-4 και μένοντας πίσω με 1-0 στα σετ.

Στη συνέχεια, ο Τσιτσιπάς βρήκε τη συγκέντρωσή του, με τη βελτίωση στο παιχνίδι του να βγαίνει στο κορτ και να παίρνει το προβάδισμα με 3-1, χάρη σε break του στο 4ο game. Στη συνέχεια, δεν έχασε ούτε πόντο στα σερβίς του, φτάνοντας τελικά με άνεση στο 6-3 και το 1-1 στα σετ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου και καθοριστικού σετ, ο Τσιτσιπάς έχασε τον ρυθμό του, επιτρέποντας στον αντίπαλό του να κάνει ένα ακόμα break και να προηγηθεί αρχικά με 3-0 και στη συνέχεια με 4-1. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα ο Στέφανος βρήκε τις απαντήσεις στο παιχνίδι του Ουμπέρ και πήρε τρία συνεχόμενα game, ισοφαρίζοντας σε 4-4, με τους δυο τους να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι ο Ουμπέρ να κάνει το break στο καθοριστικότερο game του αγώνα, για το υπέρ του 7-5 και το τελικό 2-1 στα σετ.

Τα σετ: 4-6, 6-3, 5-7