Έχασε στη Λετονία από τη Ρίγα 59-55 ο Ολυμπιακός

Στην τρίτη θέση οριστικά οι ερυθρόλευκες

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Λετονία 59-55 από τη Ρίγα για την 5η αγωνιστική του Eurocup Γυναικών

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανταγωνιστικές καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και διεκδίκησαν τη νίκη, όμως τελικά «λύγισαν» στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με το ρεκόρ τους πλέον στον 6ο όμιλο της διοργάνωσης να είναι 2-3, κάτι που σημαίνει ότι μένουν οριστικά στην τρίτη θέση. Πλέον, ο Ολυμπιακός ελπίζει σε πρόκριση ως μία από τις οκτώ καλύτερες τρίτες ομάδες, ψάχνοντας τη νίκη στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στην Ρουζόμπεροκ.
Κορυφαίες για τον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση οι Χριστινάκη (18π, 5 ριμπ), Βίτολα (11π, 9 ριμπ), ενώ η Τόμπιν είχε 6 πόντους και 7 ριμπαόυντ στο ντεμπούτο της.
Η Ρίγα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας το προβάδισμα με 7-0, πριν οι «ερυθρόλευκες» απαντήσουν, μειώνοντας σε 9-7. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό στο -4 (16-12), με τις γηπεδούχες να διατηρούν το προβάδισμά τους μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός αντέδρασε, περνώντας μάλιστα και μπροστά στο σκορ (32-33), ωστόσο στη συνέχεια η Ρίγα πήρε ξανά το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους, για το 59-55.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-26, 47-39, 59-55.