Έγινε της ανατροπής στα Γιάννενα

Ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια του πρωταθλήματος έγινε το απόγευμα στους Ζωσιμάδες με τον ΠΑΣ Γιάννινα να ανατρέπει δυο φορές το εις βάρος του σκορ (βρέθηκε να χάνει 0-1 και 1-2) για να πάρει μια υπερπολύτιμη νίκη και να παραμείνει στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

O ΠΑΣ κατάφερε να παραμείνει στην τρίτη θέση με τη νίκη του, ενώ για τον Βόλο, αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη ήττα και πρώτη μετά την απομάκρυνση του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ.

Ο Βόλος μπήκε δυο φορές μπροστά στο σκορ. Μια στο ξεκίνημα του αγώνα (1 ΄  ) με τον Ορόζ και άλλη μία λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40 ΄  ) με τον Νίνη.

Όμως, ο ΠΑΣ είναι ομάδα από μέταλλο και δεν το έβαλε κάτω…

Η ομάδα της Μαγνησίας άνοιξε το σκορ στα 40΄΄ από την έναρξη, όταν ο Ορόζ νίκησε τον Λοντίγκιν, ως αποδέκτης της ωραίας ατομικής προσπάθειας των συμπαικτών του, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 6΄ με τον Λοντίγκιν να κάνει διπλή απόκρουση σε σουτ των Φαν Βέερτ και Ροσέρο, αλλά στο 12΄ ισοφαρίστηκε από τον προωθημένο Κάργα, που πήρε την κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ.

Σε ένα ματς που διεξαγόταν υπό συνεχή καταρρακτώδη βροχή, Γιαννιώτες κατάφεραν να ισογαρίσουν σε 1-1 με τον Κάργκα και σε 2-2  με τον Περέα και τελικά πέτυχαν την ολική ανατροπή  στο 86ο λεπτό, με το εύστοχο πέναλτι του Εραμούσπε.

Η παράβαση καταλογίστηκε στο 82΄ για πάτημα στον Πίρσμαν εντός περιοχής κι εκτελέστηκε τέσσερα λεπτά αργότερα, καθώς έγινε εκ νέου χρήση του VAR ενώ υπήρξαν και διαπληκτισμοί μεταξύ των παικτών.

Ο ΠΑΣ πήρε μια τεράστια νίκη όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, ενώ ο Βόλος (που είχε και δοκάρι στο 1-2 με τον Σοάρες λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου) έμεινε με το παράπονο της καλής εμφάνισης που δεν έφερε αποτέλεσμα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Η. Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (62’ Λώλης, 90+5’ Παντελάκης), Σνάιντερ, Μέντες (86’ Λιάσος), Περέα.

Βόλος (Κ. Μπράτσος): Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Σοάρες, Ορός (77’ Ρινέρ), Ρεγκατέν, Νίνης (89’ Βοϊτκόφσκι), Μπαρτόλο, Ροσέρο (89’ Τερεζίου), Φαν Βέερτ.