Έκανε πλάκα στο Μάντσεστερ η Μπάγερν

Η Μπάγερν έκανε… πασαρέλα στο Μάντσεστερ, επικρατώντας 3-1 της Σίτι. Επιβλητικοί οι Βαυαροί έκαναν ό,τι ήθελαν την ομάδα του Πελεγκρίνι. Εύκολα η Παρί την Μπενφίκα, αποτέλεσμα που βολεύει τον Ολυμπιακό.

Ματς – θρίλερ στο Τορίνο, με τη Γιουβέντους να παίρνει προβάδισμα (2-1) στο 87′ και τη Γαλατά να ισοφαρίζει στο τελικό 2-2 στην αμέσως επόμενη φάση! “Σβηστή” 4άρα η Ρεάλ στην Κοπεγχάγη, “Χ” στην Ουκρανία με την Σαχτάρ η Γιουνάιτεντ. Στο Λεβερκούζεν, η Μπάγερ πήρε “χρυσή” νίκη στο 90′, 2-1 τη Σοσιεδάδ.

Η Μπάγερν έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της, με τον Ριμπερί να ανοίγει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα… επικύρωσε την κυριαρχία της με δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης με τους Μίλερ και Ρόμπεν. Η Σίτι πέτυχε το γκολ (γκολάρα) της τιμής στο 80ό λεπτό με τον Νεγρέδο.

Ματσάρα έγινε στο Τορίνο, με τη Γιουβέντους να γυρίζει στο τέλος τος εις βάρος της 0-1, αλλά τον Μπουλούτ να διαμορφώνει το τελικό 2-2 στο 88′.

Στην Ουκρανία η Γιουνάιτεντ επιβεβαίωσε ότι δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, με τη Σαχτάρ να παίρνει τον βαθμό (που βάσει εμφάνισης τον δικαιούταν), ισοφαρίζοντας στο 76′ με τον Τάισον. Οι μπέμπηδες είχαν προηγηθεί στο πρώτο μέρος με τον Γουέλμπεκ.

Με δύο γκολ στα φινάλε κάθε ημιχρόνου, η Λεβερκούζεν πανηγύρισε σπουδαία νίκη, 2-1 τη Σοσιεδάδ, ενώ στη Μαδρίτη η Ρεάλ νίκησε εύκολα 4-0 την Κοπεγχάγη, με τους Ρονάλντο και Ντι Μαρίνα να πετυχαίνουν από δύο γκολ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά όμιλο

Group A
Λεβερκούζεν – Σοσιεδάδ 2-1 (45+1′ Ρόλφες, 90+2′ Χέγκελερ – 51′ Βέλα)
Σαχτάρ – Γιουνάιτεντ 1-1 (76′ Τάισον – 18′ Γουέλμπεκ)

Group B
Γιουβέντους – Γαλατάσαραϊ 2-2 (78′ πεν. Βιντάλ, 87′ Κουαλιαρέλα – 36′ Ντρογκμπά, 88′ Μπουλούτ)
Ρεάλ – Κοπεγχάγη 4-0 (21′, 65′ Ρονάλντο, 71′, 90+1′ Ντι Μαρία)

Group C
Αντερλεχτ – Ολυμπιακός (17′, 56′, 72′ Μήτρογλου)
Παρί Σεν Ζερμέν – Μπενφίκα 3-0 (5′, 30′ Ιμπραϊμοβιτς, 25′ Μαρκίνιος)

Group D
Σίτι – Μπάγερν 1-4 (80′ Νεγρέδο – 7′ Ριμπερί, 56′ Μίλερ, 60′ Ρόμπεν)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Βικτόρια Πλζεν 3-2 (19′ Τόσιτς, 29′ Χόντα, 78′ αυτ. Ρέζνικ – 4′ Ραϊρόραλ, 90+1′ Μπάκος)