Εκπληκτική η Αργεντινή μόνο 2-0 την Πολωνία με τον Μέσι να χάνει πέναλτι

Η Αργεντινή επικράτησε 2-0 της Πολωνίας, έχοντας ευκαιρίες για πολύ μεγαλύτερο σκορ και προκρίθηκε ως πρώτη, από τον 3ο όμιλο πέφτοντας πάνω στην Αυστραλία στη φάση των «16».

Μεγάλη κερδισμένη η Πολωνία που ισοβάθμησε με το Μεξικό, αλλά προκρίθηκε με καλύτερη διαφορά τερμάτων (0 αντί -1 των Μεξικανών) και πέρασε στους «16» για πρώτη φορά μετά το 1986!

Η Αργεντινή μπήκε με φορά στο ματς και σφυροκοπούσε με κάθε ευκαιρία την εστία της Πολωνίας. Η πρώτη μεγάλη στιγμή για την ομάδα του Σκαλόνι ήρθε στο 11ο λεπτό, όταν ο Ντι Μαρία έδωσε στον Μέσι, εκείνος από κοντά προσπάθησε να ανοίξει το σκορ αλλά ο Σέζνι έδιωξε εντυπωσιακά. Ο Ακούνια στην συνέχεια δεν εκμεταλλεύτηκε δύο καλές στιγμές που είχε, με την μπάλα να περνάει άουτ. Στο 29′ η Αργεντινή είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, πρώτα με τον Άλβαρες το σουτ του οποίου κοντραρε στα σώματα και έπειτα με ένα πολύ ωραίο σουτ του Ακούνια που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η «αλμπισελέστε» έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν η Αργεντινή στο 38′ κέρδισε πέναλτι αλλά ο Σέζνι με το ένα χέρι έβγαλε την πολύ καλή και δυνατή εκτέλεση του Μέσι! Το πέναλτι δόθηκε καθώς δύο λεπτά νωρίτερα ο Πολωνός κιπερ βρήκε τον Μέσι με το χέρι στο πρόσωπο σε μια προσπάθεια του Αργεντινού να σκοράρει με κεφαλιά.

Στο 43′ ο Άλβαρες έκανε ένα φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Σέζνι να διώχνει αρχικά και στην συνέχεια να μπλοκάρει τη νέα προσπάθεια του Ντε Πολ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τον ίδιο ρυθμό, η Αργεντινή είχε μπει στο γήπεδο αποφασισμένη για να σκοράρει, όπως και έγινε στο 46ο λεπτό! Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Μολίνα έκανε το γύρισμα και ο ΜακΆλιστερ με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Σέζνι για το 1-0.

Στο 50’ η Πολωνία είχε σειρά να απειλήσει όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Γκλικ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ στην μοναδική ευκαιρία της στο ματς!

Η ομάδα του Σκαλόνι πίεζε στην συνέχεια, είχε την κατοχή και έψαχνε συνεχώς και για δεύτερο γκολ. Ο Άλβαρες στο 67’ έγραψε το 2-0 με την μπάλα να πηγαίνει στο αριστερό παραθυράκι του Σέζνι . Στο 73’ οι Αργεντινοί είχαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, με την φοβερή κάθετη του Μέσι και τον Άλβαρες στο τετ-α-τετ να σημαδεύει την εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Ο Μάκελι έκανε καλό παιχνίδι, το πέναλτι δόθηκε σωστά μετά από εξέταση στο VAR και έδωσε σωστά κάρτες όπου χρειαζόταν.

Πoλωνία (Τσέσλαβ Μιχνιέβιτς): Σέζνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεζίνσκι, Ζιελίνσκι, Μπιέλικ (62΄ Ντ. Σιμάνσκι), Κριχόβιακ (83΄ Πιόντεκ), Φρανκόβσκι (46΄ Καμίνσκι), Σβιντέρσκι (46΄ Σκόρας), Λεβαντόβσκι.

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια (59΄ Ταλιαφίκο), Ντε Πολ, Έντσο Φερνάντες (79΄ Πεσέλα), Μακ Άλιστερ (84΄ Αλμάδα), Μέσι, Άλβαρες (79΄ Λαουτάρο Μαρτίνες), Ντι Μαρία (59΄ Παρέδες).