Εκπληκτική η Εθνική ανδρών χάντμπολ επικράτησε 31-27 της Ολλανδίας

Η πρόκριση στο Παγκόσμιο θα παιχτεί στο Αϊντχόβεν

Εκπληκτική η Εθνική ανδρών χάντμπολ επικράτησε 31-27 της Ολλανδίας στην Κοζάνη στον πρώτο αγώνα μπαράζ για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2025 και πλέον καλείται να ολοκληρώσει τον «άθλο» στη ρεβάνς του Αϊντχόφεν την προσεχή Κυριακή (12/5, 17:00).

Ακόμη και μια… απλή νίκη θα θεωρούταν υπέρβαση κόντρα στους ισχυρούς «Οράνιε». Πόσω μάλλον, τώρα, αυτό το σημαντικό προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων που καλείται να υπερασπιστεί.

Φυσικά, ακόμα πιο σπουδαία θα είναι η ενδεχόμενη πρόκριση στην τελική φάση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, καθώς θα είναι η 2η στην ιστορία της και πρώτη μετά το 2005 (όταν κατέκτησε την 6η θέση στην Τυνησία).

Τρομερή ατμόσφαιρα στο κατάμεστο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης, με τον κόσμο να σπρώχνει τους παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά κλειστό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο ρυθμό, με τους γηπεδούχους ωστόσο να μην τους επιτρέπουν να… ξεμακρύνουν. Κυρίως, διατηρούταν μια διαφορά δύο τερμάτων υπέρ των «Οράνιε», η οποία άνοιξε μέχρι τα τρία γκολ (5-8 και 9-12). Παρόλα αυτά, προς το φινάλε, η Εθνική -που εξαρχής έπαιζε ψυχωμένα- πάτησε… γκάζι, το γύρισε και πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη 13-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σιγά-σιγά άρχισε να διευρύνει το προβάδισμά του. Ήλεγχε το τέμπο, έπαιζε συγκεντρωμένα και με την ώθηση του κόσμου έφτασε δις μέχρι και το +5 (31-26)! Εντέλει, οι Ολλανδοί μείωσαν στο τελικό 31-27, με τα πάντα πλέον να είναι στο χέρι των Ελλήνων διεθνών!