Έμεινε όρθιος στο 89΄ ο ΠΑΟΚ 1-1 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (video)

Ο ΠΑΟΚ στάθηκε όρθιος στο 89΄ στο ΟΑΚΑ, καθώς ο Μουργκ ισοφάρισε το γκολ του Ανσαριφάρντ και το ντέρμπι με την ΑΕΚ έληξε ισόπαλο 1-1.

Ο δικέφαλος του βορρά ήταν καλύτερος αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις τεράστιες απουσίες της Ένωσης. Πλέον έχει απωλέσει έξι πόντους στις πέντε αγωνιστικές του πρωταθλήματος, ενώ η ΑΕΚ έχει πετάξει πέντε βαθμούς συνολικά έχοντας ένα ματς λιγότερο.

Το αποτέλεσμα ήταν άδικο για τον ΠΑΟΚ βάσει της εικόνας του με τον Τσιντώτα να σώζει την ομάδα του στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων σε τετ-α-τετ με τον Σφιντέρσκι!

Μόλις μια τελική στα 95′ λεπτά είχε η ΑΕΚ και μία δεύτερη στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Είναι επιβεβλημένο να αλλάξει πολλά για το ματς με την Μπράγκα ο Μάσιμο Καρέρα που είδε την ομάδα του να έχει φοβική εικόνα και να μην  μπορεί να κρατήσει την μπάλα και να φτιάξει οποιαδήποτε ευκαιρία! Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος που δέχτηκαν γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, ήταν ανούσιοι και χωρίς ιδέες στην επανάληψη αλλά με τα ρίσκα που πήρε ο Άμπελ Φερέιρα από τον πάγκο κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στους εννιά βαθμούς και χωρίς ήττα με 2 νίκες και 3 ισοπαλίες ο ΠΑΟΚ, στους 7 η ΑΕΚ με δύο νίκες, μία ισοπαλία, μία ήττα και με το ματς με τον Ολυμπιακό για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος να εκκρεμεί!

Ντεμπούτο με ασίστ για τον Τάνκοβιτς στην ΑΕΚ, πήραν το βάπτισμα του πυρός και ο 17χρονος Μιτάι ως αριστερός μπακ-χαφ και ο Νεντελτσεάρου που είχε καλή εικόνα αλλά η φάση του 6ου λεπτού των καθυστερήσεων προέρχεται από απίστευτο τσαφ που κάνει! Εξαιρετικός ο Χνιντ με πολύ καλές και σωστές τοποθετήσεις, πάλευε μόνος του στον άξονα ο Σάκχοφ στο πρώτο ματς κόντρα στην πρώην ομάδα του. Μεγάλο ματς από τον Ζίφκοβιτς, ο οποίος απειλούσε διαρκώς, ενώ βοήθησε σημαντικά ο Σφιντέρσκι όταν μπήκε αλλαγή, όπως και ο Μουργκ που ήταν η χρυσή-αλλαγή! Μεγάλο ματς του Μιχαηλίδη, ακούραστος με μπόλικα ανεβάσματα αλλά κακές επιλογές ορισμένες φορές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου από τον Γιαννούλη.

Πολλά λάθη έγιναν στην αρχή του αγώνα, όσο περνούσε η ώρα, όμως, ο ΠΑΟΚ άρχιζε να παίρνει τον έλεγχο και την κατοχή, να κυκλοφορεί ορθολογικά την μπάλα και να φορτώνει τις δύο πλευρές της ΑΕΚ. Μιτάι και Παουλίνιο τα έβρισκαν σκούρα, οι φιλοξενούμενοι δημιουργούσαν υπεράριθμες και με κινητήριο μοχλό τον Ζίφκοβιτς άρχισαν να απειλούν. Ο Σέρβος εξτρέμ στο 9′ έβγαλε τον Τσόλακ σε θέση βολής αλλά ο Κροάτης φορ δεν… εκτέλεσε σωστά λίγο έξω από την μικρή περιοχή, ενώ έξι λεπτά μετά έσπασε στον Τζόλη στα όρια της περιοχής αλλά το πλασέ του νεαρού στην κίνηση ήταν αδύναμο και ο Τσιντώτας μπλόκαρε.

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε την ΑΕΚ στο μισό γήπεδο, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους και να βάλουν… φρένο στους αντιπάλους τους και στο 21′ ήταν η σειρά του Ζίφκοβιτς να απειλήσει, αλλά το βολέ του πέρασε 1-2 μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας. Το μομέντουμ ήταν με τον ΠΑΟΚ, αλλά το πλεκτό που… κουνήθηκε ήταν αυτό της εστίας του Ζίφκοβιτς. Κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Λιβάγια έδωσε στον Τάνκοβιτς, ο οποίος κινήθηκε κάθετα προς την αντίπαλη περιοχή, τράβηξε πάνω του τους Μιχαηλίδη και Ίνγκασον και με υπέροχη τσιμπητή μπαλιά έβγαλε… μάτι τον Ανσαριφάρντ που με υπέροχο τελείωμα έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ στην πρώτη της τελική (1-0)!

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με υπέροχο τελείωμα του Τζόλη που πήρε την κόντρα από τον Χνιντ. Ωστόσο, μετά την εξέταση του VAR το τέρμα του νεαρού εξτρέμ δεν μέτρησε, αφού η μπάλα είχε βρει στο χέρι του και είχε αποκτήσει πλεονέκτημα!

Στην επανάληψη, ο Καρέρα πέρασε στο ματς τον Λόπες -που προφανώς, δεν μπορούσε να βγάλει δυο ημίχρονα- αντί του Μιτάι. Το μεγαλύτερο διάστημα της επανάληψης κύλησε ακριβώς όπως το ήθελε ο Καρέρα: δηλαδή με την ΑΕΚ να αφήνει χώρο στον ΠΑΟΚ, να κλείνει χώρους στη μεσαία γραμμή και να επιδιώκει να κρατήσει με συντηρητικό τρόπο το προβάδισμα. Η ροή του ματς βγήκε στην Ένωση και εν τέλει, μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Φερέιρα να υπερφορτώνει την μεσαία του γραμμή με δημιουργικούς παίκτες βάζοντας και τον Μπίσεσβαρ και τον Μουργκ αλλά και τον Σβιντέρσκι δίπλα στον Τσόλακ.

Αυτή η υπερφόρτωση βγήκε στον ΠΑΟΚ που απείλησε με τον Μπίσεσβαρ στο 88′ και ένα λεπτό αργότερα έφτασε στην ισοφάριση με τον Μουργκ, που βρέθηκε στο πίσω δοκάρι μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ και την πρώτη κεφαλιά του Σφιντέρσκι και με δεύτερη, κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-1. Το ματς έγινε ροντέο στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΟΚ έχασε και μια απίστευτη ευκαιρία στο 96′ με τον Σβιντέρκσι και τελικά, η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες.

Πολύ καλή η διαιτησία του Γερμανού Στίλερ

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Χνιντ, Μιτάι (46′ Λόπες), Παουλίνιο (70′ Βασιλαντωνόπουλος), Κρίστισιτς, Σάκχοφ, Τάνκοβιτς (60′ Αλμπάνης, 80′ Σαμπανάτζοβιτς), Λιβάγια, Ανσαριφάρντ (60′ Ολιβέιρα).

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζ. Ζίφκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης (81′ Μουργκ), Γιαννούλης, Μάτος (68′ Ουαγκέ), Εσίτι (58′ Νινούα), Σβαμπ, Τζόλης (68′ Σφιντέρσκι), Α. Ζίφκοβιτς (81′ Μπίσεσβαρ), Τσόλακ.