Έμπλεξε ο Ολυμπιακός που κρατούσε τη νίκη στα χέρια του αλλά…2-2 με την Μπάτσκα Τόπολα

Οι Σέρβοι ισοφάρισαν στο 90’ εκμεταλλευόμενοι την άδικη κόκκινη κάρτα του Ντόη που άλλαξε το ματς

Ο Ολυμπιακός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του μέχρι το τέλος στη Σερβία, αλλά στο τέλος άφησε βαθμούς 2-2 με την Μπάτσκα Τόπολα. Ο Ποντένσε οργίασε καθώς πέτυχε γκολ ενώ είχε και ασίστ, αλλά η αυστηρή κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ντόη, ανέτρεψε τις ισορροπίες κι έδωσε στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να περάσουν μπροστά και στο τέλος να ισοφαρίσουν.

Πρώτος βαθμός για τις δύο ομάδες, στους 6 πλέον η Γουέστ Χαμ που… ορίζει τον όμιλο, ενώ η Φράιμπουργκ βρίσκεται στους 3.

Έλειψε το καθαρό μυαλό στα μετόπισθεν και μοιραία πλήρωσε τα λάθη του, δεχόμενος το δεύτερο γκολ στο 90’ σε ένα διάστημα που είχε περιορίσει την Μπάτσκα.

Υποδέχεται τη Γουέστ Χαμ ο Ολυμπιακός στην επόμενη αγωνιστική και η Μπάτσκα την Φράιμπουργκ.

Ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, τελικές και το γκολ φαινόταν πως δεν θα αργήσει να έρθει, όπως και έγινε στο 16ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική ανάπτυξη, ο Ποντένσε σήκωσε γλυκά και ο Μασούρας με άπιαστη κεφαλιά έγραψε το 0-1 για τους «ερυθρόλευκους». Η ομάδα του Μαρτίνεθ πατούσε καλύτερα και είχε τον έλεγχο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην απειλείται ιδιαίτερα.

Με την καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος να έρχεται στο 31ο λεπτό με το μονοκόμματο σουτ του Ράκονιατς, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Φορτούνης βρήκε τον Ροντινέι στην περιοχή αλλά το σουτ του τελευταίου σταμάτησε στα σώματα, με τον Ολυμπιακό να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να πηγαίνει με αυτό στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπάτσκα έριξε περαιτέρω τις βάσεις στην άμυνά της. Οι «ερυθρόλευκοι» προειδοποίησαν με τον Ελ Κααμπί στο 55’ και τελικά δύο λεπτά μετά ο Ποντένσε μετά την πάσα του Φορτούνη με ωραίο συρτό σουτ έγραψε το 0-2. Πολλοί θεωρούσαν πως κάπου εκεί το ματς είχε τελειώσει, καθώς ο Ολυμπιακός φάνταζε μια κλάση καλύτερος. Ωστόσο, στο τελευταίο μισάωρο όλα πήγαν λάθος.

Ο Μαρτίνεθ αρχικά έριξε τους Γιόβετιτς, Σολμπάκεν αντί των Ποντένσε, Μασούρα, αλλά στο καπάκι ο Ολυμπιακός δέχτηκε γκολ στο transition, όταν ο Τζάκοβιτς τρύπωσε στην αντίπαλη άμυνα μετά από πάσα του Γιοβάνοβιτς και μείωσε σε 1-2. Οκτώ λεπτά μετά δε, ο διαιτητής και ο VARίστας συμφώνησαν πως ο Ντόη τράβηξε τον Γιοβάνοβιτς που έμπαινε μόνος του για να σκοράρει, σε μια φάση που ήταν αρκετά πλάγια ο φορ των γηπεδούχων και δεν είναι καθόλου βέβαιο πως θα έβαινε ολομόναχος απέναντι στον Πασχαλάκη.

Πορόσο και Αλεξανδρόπουλος μέσα, Ελ Κααμπί, Φορτούνης έξω οι επόμενες κινήσεις του Μαρτίνεθ, ο οποίος με αυτές τις κινήσεις του όχι απλώς ισορρόπησε το ματς και έδειξε να… σβήνει το αριθμητικό μειονέκτημα, αλλά ο Ολυμπιακός πάταγε και καλύτερα. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Μπάτσκα βρήκε την ισοφάριση στο 90ο λεπτό με τον Ροντινέι να αργεί να τραβηχτεί και να καλύπτει τον Πάντοβιτς, ο οποίος με άψογο πλασέ στην κίνηση έγραψε το τελικό 2-2!

Ο Μπενουά Μπαστιάν έκανε λάθος στην αποβολή του Ντόη, αφού ο Γιοβάνοβιτς είναι σε πλάγια θέση και δεν μπορεί να θεωρηθεί πως θα έβγαινε μόνος του απέναντι στον Πασχαλάκη, μια και ο Ρέτσος ήταν δίπλα του επίσης.

ΜΠΑΤΣΚΑ ΤΟΠΟΛΑ (Ζάρκο Λάζετιτς): Ίλιτς, Τσβέτκοβιτς, Κάλουσιτς, Άντονιτς (78΄ Βούλιτς), Πέτροβιτς, Ράντιν (88′ Μιρτσέφσκι), Στόιτς, Τζάκοβατς, Στάνιτς (78΄ Πάντοβιτς), Ράκονιατς (90΄Βλαλούκιν) , Γιοβάνοβιτς (88΄ Σους)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόι, Ρέτσος, Κίνι, Έσε, Μ. Καμαρά, Φορτούνης (74΄ Αλεξανδρόπουλος), Ποντένσε (62΄ Γιόβετιτς), Μασούρας (62΄ Σολμπάκεν), Ελ Κααμπί (74΄ Πορόσο)