Ο Παναθηναϊκός με Μπρινιόλι κρατήθηκε στην κορυφή 0-0 με την Μακάμπι Χάιφα στο Ισραήλ

Στο 17΄ ο Ιωαννίδης είχε κεφαλιά στο δοκάρι

Ο Παναθηναϊκός πήρε την ισοπαλία 0-0 στο Ισραήλ απ’ την Μακάμπι Χάιφα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Europa League, με κορυφαίο παίκτη του τον τερματοφύλακα Μπρινιόλι.

Στο «Σάμι Όφερ» οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες φάσεις για γκολ με κύριο εκφραστή τον Νταβίντ ο οποίος «ταλαιπώρησε» τον Χουάνκαρ, αλλά ο Μπρινιόλι, μαζί με κάποιες καίριες επεμβάσεις του Σένκεφελντ, κράτησαν το μηδέν σε δεύτερο σερί ευρωπαϊκό ματς.

Το «τριφύλλι» -που είχε καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο αλλά πιέστηκε πάρα πολύ στην επανάληψη- έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία να σκοράρει στο 17’, καθώς από σέντρα του Βιλένα ο Ιωαννίδης έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Πλέον, ο Παναθηναϊκός μετράει τέσσερις βαθμούς στον 6ο όμιλο και υποδέχεται τη Ρεν στις 26/10 για την 3η αγωνιστική, στις 22:00. Η Μακάμπι Χάιφα, που έχει έναν πόντο, φιλοξενείται από τη Βιγιαρεάλ, την ίδια ημέρα και ώρα.

Η Μακάμπι Χάιφα έβαλε πολύ πίεση στον Παναθηναϊκό με το… καλημέρα, ενώ επέλεξε να παίξει με «βαθιές» μπαλιές στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας και γρήγορο ποδόσφαιρο.

Ωστόσο, έκανε την πρώτη της φάση από το… πουθενά και λόγω του ότι ο Μπρινιόλι δεν ήταν σίγουρος για το αν θα βγει ή όχι, στο 7’. Ο Νταβίντ έκανε το σουτ, από το γέμισμα του Σίμιτς, αλλά ο Ιταλός απομάκρυνε.

Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να ελέγξουν τον ρυθμό, ενώ από μια κακή ενέργεια του Γεντβάι, ήρθε η δεύτερη καλή στιγμή των γηπεδούχων, στο 14ο λεπτό, με ίδιους πρωταγωνιστές και… κατάληξη, αφού ο Μπρινιόλι έδιωξε το σουτ του Νταβίντ, που ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων.

Τρία λεπτά αργότερα, καταγράφηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να προηγηθεί. Από την εκτέλεση φάουλ του Βιλένα στο δεύτερο δοκάρι ο Ιωαννίδης έκανε την καρφωτή κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κατάφερε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να κυκλοφορήσει καλύτερα την μπάλα, χάρη στην παρουσία του Μπερνάρ πρωτίστως, αλλά και των Αράο-Βιλένα δευτερευόντως…

Μια νέα μακρινή μεταβίβαση και η σωστή τοποθέτηση του σώματος του Χαλαϊλί έναντι του Χουάνκαρ οδήγησαν στο μονοκόμματο σουτ του πρώτου και ακόμα απόκρουση του Μπρινιόλι, στο 20’.

Ακολούθησαν συρτό, σουτ του Βιλένα στο 25ο λεπτό, που πέρασε ελάχιστα άουτ και η μεγάλη χαμένη ευκαιρία των φιλοξενούμενων εννιά λεπτά μετά. Από εκτέλεση κόρνερ με «κομπίνα», ο Βιλένα έβγαλε μια «γλυκιά» σέντρα για τον αμαρκάριστο Μαντσίνι, ο οποίος ωστόσο δεν μπόρεσε να γυρίσει σωστά το σώμα του και έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά!

Με τον σοβαρό τραυματισμό του Σουράνοφ στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου οι γηπεδούχοι πάγωσαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι μπήκε πολύ δυνατά και βρέθηκε κοντά στο γκολ τόσο στο 47’ με τον Βιλένα να κόβει σωτήρια το σουτ του Τσέρι από το ύψος του πέναλτι, όσο και στο 52’ μετά από κεφαλιά του Νταβίντ που κόντραρε στον Σένκεφελντ και βγήκε κόρνερ και το 58’ σε τετ α τετ του Νταβίντ που έβγαλε ο Μπρινιόλι.

Η πρωταθλήτρια Ισραήλ έπαιρνε ολοένα και περισσότερα ρίσκα στο παιχνίδι της και στο 63’ ο Σένκεφελντ με τρομερό τάκλιν πρόλαβε τον Νταβίντ πριν σουτάρει, σε τετ α τετ με τον Μπρινιόλι, με τον Γιοβάνοβιτς να ρίχνει στη μάχη τους Τζούρισιτς και Σπόραρ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Μπρινιόλι στο 71’ έκανε φανταστική απόκρουση σε κεφαλιά εξ επαφής του Χαλαϊλι, ενόσω η Μακάμπι έψαχνε απεγνωσμένα τη νίκη.

Στο 86’ ο Βαγιαννίδης με πανέμορφη ενέργεια από δεξιά άλλαξε τη μπάλα με τον Τζούρισιτς και γύρισε στον Παλάσιος το σουτ του οποίου από τη μικρή περιοχή δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 91’ η κεφαλιά του Γέντβαϊ πέρασε δίπλα απ’ το δοκάρι των Ισραηλινών.

Στο 92’ ο Μπερνάρ βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά προτίμησε να κάνει πάσα στον Μλαντένοβιτς αντί να σουτάρει χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να αποδράσει με το διπλό από το Ισραήλ.

Δεν είχε να διαχειριστεί κάποια «επικίνδυνη» ή δύσκολη φάση ο Πορτογάλος Νόμπρε.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Μεσαγιέ Ντέγκου / 4-3-3): Κεούφ, Σούντγκρεν, Σίμιτς, Σεκ (69’ Μοχαμάντ), Κορνούντ, Σάμπια (68’ Πιερότ), Καφουμάνα, Ζάμπερ, Χαλαϊλι (84’ Σίμπλι), Τσέρι, Νταβίντ (76’ Ραφαέλοφ), Σουράνοφ (46’ Τσέρι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (78’ Βαγιαννίδης), Γέντβαϊ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (88’ Μλαντένοβιτς), Τσέριν (67’ Τζούρισιτς), Αράο, Βιλένα, Μαντσίνι (78’ Παλάσιος), Ιωαννίδης (67’ Σπόραρ), Μπερνάρ.