Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά πέρασε με δεύτερη νίκη ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος πέρασε στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League με νέα νίκη κόντρα στη Ντουνάισκα Στρέντα. Μπορεί το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου να έδωσε τη θέση του στην ισοφάριση και το άγχος, όμως οι Περιστεριώτες ξαναβρήκαν τη συγκέντρωσή τους, πέτυχαν το τελικό 3-2 και κατάφεραν να δώσουν και βαθμούς στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Επόμενος αντίπαλός τους η Λέγκια Βαρσοβίας με τον πρώτο αγώνα να γίνεται στην Πολωνία.

Μετά το 2-1 στη Σλοβακία ο Ατρόμητος ήταν το μεγάλο φαβορί  στο δημοτικό γήπεδο Περιστερίου και το απέδειξε με τα δύο γκολ, στο πρώτο μέρος. Μία χαλάρωση στο δεύτερο μέρος όμως, επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν το σκορ και να εγείρουν απαιτήσεις. Το ματς είχε ανοίξει και όταν έγινε το 2-2 πέρασε πίεση και στον Ατρόμητο. ο οποίος θα έμενε έξω από τη συνέχεια με όποιο σκορ κι αν έχανε από κει και μετά…
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 22′ με υπέροχη ατομική προσπάθεια του αριστερού μπακ, του Κατράνη και σουτ. Δεν πέρασαν παρά έξι λεπτά και ο Μανούσος κέρδισε πέναλτι όταν ανατράπηκε από τον Όραβετς. Το εκτέλεσε ψύχραιμα ο ίδιος και σημείωσε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Ντουνάισκα θέλησε να αντιδράσει και το έκανε σχετικά γρήγορα. Συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό ο Ραμίρεζ με σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-1. Σαν να μην έφτανε αυτό το εύστοχο πέναλτι του Κάλμαρ στο 71′ (ανατροπή του Μπλάκμαν από τον Καχίλα) έφερε καρδιοχτύπια. Ευτυχώς κράτησαν λίγο, αφού στο 77′ ο Ούμπιδες εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Ρισβάνης με κεφαλιά έκανε το 3-2.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Ντουνάιτσκα είχε οριζόντιο δοκάρι  σε φάουλ του Καλμάρ.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Μοχάμεντ Αλ–Χακίμ, ο οποίος κατάγεται από το Ιράκ, αλλά έχει σουηδική υπηκοότητα. Βοηθοί του ήταν οι Μεχμέτ Κουλούμ και Φρέντρικ Κλάιβερ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγιερι, Κιβρακίδης, Κατράνης, Γούτας, Ρισβάνης, Μάντσον, Χαρίσης, Ούμπιδες (86΄Νάτσος), Ενσικουλού (70’ Φάρλεϊ), Βέλλιος (60΄Καχίλα), Μανούσος

ΝΤΟΥΝΑΪΣΚΑ ΣΤΡΕΝΤΑ: Γέντλιτσκα, Όραβετς (62’ Βεσελόφσκι), Κρούζλιακ, Βίντα, Μπλάκμαν (79΄ Ντίβκοβιτς), Κόστρνα, Κάλμαρ, Ρόναν, Τσμέλικ (46’ Βίντα Κ.), Ταϊβό, Ραμίρεζ