«Ροντέο» το Κραϊόβα-Χόνβεντ (video, pics)

Επεισόδια και τραυματισμός του διαιτητή στην αναμέτρηση. Τελικά προκρίθηκαν οι Ρουμάνοι (με 3-1 στα πέναλτι) και θ' αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ, στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League

Ο «κακός χαμός» έγινε στην αναμέτρηση της Κραϊόβα με τη Χόνβεντ. Στον αγώνα με «κιτρινόμαυρο» ενδιαφέρον, αφού η νικήτρια θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Αρχικά έγιναν επεισόδια στην κερκίδα όταν -στο πρώτο ημίχρονο- οπαδοί της ουγγρικής ομάδας επιχείρησαν να φτάσουν εκεί που κάθονταν οι φίλοι της γηπεδούχου. Η προσπάθειά τους δεν είχε αποτέλεσμα, λόγω της έγκαιρης επέμβασης των σεκιουριτάδων και της αστυνομίας.

Όμως αυτό εν ήταν το μοναδικό γεγονός που «σημάδεψε» την αναμέτρηση. Στο 120′ της παράτασης -και ενώ υπήρχε αναταραχή μεταξύ των παικτών, κροτίδα από την κερκίδα έσκασε δίπλα στον διαιτητή, Άρντολντ Χάντερ.

Ο οποίος, δέχτηκε και αναπτήρα στο κεφάλι, με συνέπεια να τραυματιστεί και να μεταφερθεί με ασθενοφόρο, εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ο αγώνας, προφανώς, διακόπηκε για αρκετά λεπτά. Όταν άρχισε ξανά καμιά από τις δύο ομάδες δεν πέτυχε γκολ και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι. Όπου, η Κραϊόβα επικράτησε με 3-1 και θα τεθεί αντιμέτωπη με την ΑΕΚ.