Επέστρεψε ο Λεβαδειακός στα σαλόνια 1-0 και στη Βοιωτία τη Βέροια

Ο Λεβαδειακός μετά από τρία χρόνια επιστρέφει στη Super League 1, καθώς στέφθηκε υπερπρωταθλητής της Super League 2. Ο Λεβαδειακός νίκησε για δεύτερη φορά 1-0 τη Βέροια, η οποία θα έχει και δεύτερη ευκαιρία για άνοδο στο νέο μπαράζ που θα παίξει με τη Λαμία.

Έζησε μεγάλες στιγμές το Στάδιο της Λιβαδειάς. Υπό το βλέμμα του Γιάννη Αλαφούζου, με τον οποίο ο Γιάννης Κομπότης διατηρεί άριστες σχέσεις,  ο Λεβαδειακός πήρε εύκολα το αποτέλεσμα που ήθελε, κόντρα στην ομάδα της Ημαθίας που έδειξε ότι δεν είχε τον τρόπο να στείλει (τουλάχιστον) το παιχνίδι στην παράταση.

Καλύτερη ήταν η Βέροια στο πρώτο ημίχρονο. Στο 10′ η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με τον Μάρκοβιτς να σταματάει τον Γιακουμάκη στο τετ-α-τετ! H πρώτη τελική των Βοιωτών στο 29′ με μακρινό και άστοχο σουτ του Χάμοντ.

Στην επανάληψη και πάλι η Βέροια διατηρούσε τα ηνία της αναμέτρησης με στόχο το γκολ και της ισοφάρισης του σκορ του πρώτου αγώνα, με τους Βοιωτούς να ψάχνουν τους χώρους που θα αφήσουν, ρισκάροντας όσο περνούσε η ώρα. Την τέλειωσαν λίγο νωρίτερα, με το γκολ που σημείωσε ο Γκαμπριέλ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το ματς χάλασε, αφού μετά το γκολ, φίλοι του Λεβαδειακού μπήκαν στο γήπεδο και χτύπησαν τον ποδοσφαιριστή της Βέροιας, Πεταυράκη! Η ένταση συνεχίστηκε και μεταξύ των ανθρώπων των δύο ομάδων, αμαυρώνοντας ένα ματς-γιορτή το οποίο ολοκληρώθηκε με τον χειρότερο τρόπο! Στον αγωνιστικό χώρο μπήκε και ο ιδιοκτήτης του Λεβαδειακού, Γιάννης Κομπότης, ο οποίος συνομίλησε με τον τεχνικό διευθυντή της Βέροιας, Γιώτη Τσαλουχίδη, αλλά και με τους ιδιοκτήτες της ομάδας της Ημαθίας που ζήτησαν από τους ποδοσφαιριστές τους να τελειώσει το ματς!

Ο χτυπημένος, από οπαδό του Λεβαδειακού, μπακ της Βέροιας δεν κατάφερε να συνεχίσει το ματς, το οποίο ολοκληρώθηκε με αρκετή καθυστέρηση, αποχωρώντας με φορείο από το γήπεδο!

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Τζημόπουλος, Μπαχανάκ, Βήχος (63′ Παναγιώτου), Νίλι (63′ Συμελίδης), Μεχία, Χάμοντ (79′ Λιάγκας), Πολέττο, Μουτίνιο (56′ Βρακάς), Μυτίδης (56′ Μπαρμπόσα).

Βέροια (Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας (25′ λ.τ Δημόπουλος), Μαραγκός, Οικονόμου (75′ Κάτσε), Μούργος, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Φοφανά (68′ Πόζογλου), Πασάς.