Επέστρεψε στην Basket League ο Πανιώνιος 75-70 τον Ηρακλή

Καλύτερη η ομάδα της Νέας Σμύρνης χαμογέλασε στο τέλος

Ο Πανιώνιος νίκησε 75-70 τον Ηρακλή στον δεύτερο αγώνα του Final Four της Elite League και επέστρεψε στην Stoiximan Basket League μετά από τέσσερα χρόνια!

Το ματς ήταν συγκλονιστικό. Αρκετή νευρικότητα υπήρξε από τις δύο ομάδες στα πρώτα τρία λεπτά (5-5), με τον Ηρακλή να βρίσκει λύσεις με Σοκ και Μαλέσεβιτς, για το +3 (7-10), στο 5’. Ο Πανιώνιος ισορρόπησε το ματς και μείωσε στον πόντο (11-12), με τον Παπαρέγκα να απαντά και τον «Γηραιό» να ξεφεύγει στο +7 (11-18), στο 8’. Στη συνέχεια, ο Μιλεντίγεβιτς μείωσε στο καλάθι (18-20), με τον Σαρικόπουλο να διαμορφώνει το 18-22 της πρώτης περιόδου.

Με πρωταγωνιστές τους Γκίκα και Βουγιούκα ο Πανιώνιος έκανε την ανατροπή και πήγε στο +5 (30-25), στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ο Ηρακλής αντέδρασε με σερί 4-0 (30-29), με τον Γκίκα να συνεχίζει το… κρεσέντο του έξω από τα 6,75μ. και να παρασέρνει την ομάδα της Νέας Σμύρνης, η οποία πήγε στο +10 (44-34), στο 19’. Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι σημαντικά, εκτός από τις βολές του Παπαρέγκα, που διαμόρφωσαν το 44-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Καλύτερος και στην αρχή του δεύτερου μέρους ήταν ο Πανιώνιος και με σερί 4-0, πήγε στο +12 (48-36), στα πρώτα δύο λεπτά. Η αντίδραση του Ηρακλή ήρθε από τους Μαλέσεβιτς και Παπαρέγκα, για επιμέρους σκορ 2-10 (50-46), μέχρι το 26’. Οι «κυανέρυθροι» ξεκόλλησαν με τρίποντο του Γκίκα, με τον Παπαρέγκα να απαντά και να φέρνει αρχικά το ματς στον πόντο (53-52) και τον Κάρι να βάζει τον «Γηραιό» ξανά μπροστά (55-56) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τον Βουγιούκα έφερε τον Πανιώνιο ξανά μπροστά (58-56) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Κάρι να κάνει το ίδιο για τον Ηρακλή (58-59). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς ήταν «μία σου και μία μου», με την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά (66-67), μέχρι το 37’. Με ένα μεγάλο τρίποντο του Μιλεντίγεβιτς οι «κυανέρυθροι» πήραν το προβάδισμα (69-67) και ένα φόλοου του Κακλαμανάκη τους έστειλε στο +4 (72-68), στα 28’’ για τη λήξη. Ο Μαστρογιαννόπουλος μείωσε (72-70), με τον Γκίκα να κάνει 1/2 από τη γραμμή, τον Μαστρογιαννόπουλο να αστοχεί σε τρίποντο και τον Χάρις με 2/2 να κάνει το 75-70, στα 7,7’’ πριν τη λήξη. Ο Μιλεντίγεβιτς έκανε το κλέψιμο στην επαναφορά και ο Πανιώνιος πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 44-36, 55-56, 75-70