Επιστροφή στις νίκες με Ιωαννίδη ο Παναθηναϊκός 2-0 τη Λαμία

Με γκολ του Ιωαννίδη στο 3’ και στο 82’ ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, με 2-0 επί της Λαμίας στη Λεωφόρο, και μπήκε ξανά στην τετράδα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε από τα πρώτα λεπτά αποφασισμένος να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Πίεσε ασφυκτικά τον αντίπαλό του, πήρε την κατοχή της μπάλας και έχοντας τους Παλάσιος, Αϊτόρ και Γκατσίνοβιτς να εναλλάσσονται στην μεσοεπιθετική τριπλέτα, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Λαμία.

Αρχικά, πήρε προβάδισμα στο σκορ με… γκολ από τα αποδυτήρια, χάρη στην εκτέλεση κόρνερ -και τρίτη φετινή ασίστ στο πρωτάθλημα- του Αϊτόρ από δεξιά και την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Ιωαννίδη, ο οποίος σκόραρε μόλις στο 3’ για πρώτη φορά μετά τις 25 Σεπτεμβρίου.

Οι γηπεδούχοι που κατέθεσαν ενέργεια και κέφι πάνω στο χορτάρι, είχαν κι άλλες σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν ακόμη ένα γκολ στο πρώτο τέταρτο. Η κεφαλιά του Ιωαννίδη πέρασε άουτ (6′), ο Σαράνοφ τρία λεπτά αργότερα έδιωξε σε κόρνερ την προσπάθεια του Γκατσίνοβιτς, ενώ ο Σέρβος στο 15᾽ δημιούργησε υπέροχα για τον Αϊτόρ που σούταρε άουτ.

Το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν το απόλυτο αφεντικό και στην συνέχεια του ημιχρόνου. Με συντριπτική κατοχή της μπάλας, εύκολες και άμεσες ανακτήσεις αλλά χωρίς την ουσία, ώστε να καθαρίσει το ματς. Η Λαμία είχε περιοριστεί σε απόλυτα παθητικό ρόλο και δεν μπορούσε να βγει από το μισό γήπεδο, ώστε να απειλήσει την εστία του… θεατή, Διούδη.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με το Τριφύλλι να πιέζει ασφυκτικά και την Λαμία. Ο Παναθηναϊκός έδειξε πως δεν είχε διάθεση να παίξει με την… φωτιά και έψαχνε το δεύτερο γκολ. Δύο φορές ο Ιωαννίδης καθυστέρησε να τελειώσει την φάση, στο 66′ o Σαράνοφ απομάκρυνε το σουτ του Γκατσίνοβιτς όπως και τέσσερα λεπτά αργότερα εκείνο του Βιτάλ από το ύψος της μικρής περιοχής. Η μετουσίωση της υπεροχής ήρθε στο 82′.

O Kουρμπέλης πάσαρε στον Ιωαννίδη, εκείνος ήταν πλάτη στο τέρμα, γύρισε και με το δεξί έπιασε έναν… κεραυνό, και διαμόρφωσε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Μετά από τρεις σερί ήττες, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με καλή εμφάνιση.

Χωρίς το μεγάλο λάθος η διαιτησία του Γκορτσίλα. Δεν του… έκατσε και η δύσκολη φάση, σε γενικές γραμμές έκανε ένα καλό παιχνίδι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Χουάνκαρ, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς(68′ Κουρμπέλης), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ(57′ Βιτάλ), Παλάσιος(84′ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης(84᾽Kαρλίτος).

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Ταϊρόν(19′ Αραμπούλι), Τζανδάρης, Νούνιες, Ελευθεριάδης(46′ Μανουσάκης), Μπανγκουρά(46᾽ Mανούσος), Καραμάνος.