Επιτέλους έχει άμυνα η ΑΕΚ που πέρασε 0-1 από τη Λαμία με 10 παίκτες

Επιτέλους η ΑΕΚ συμμαζεύει την άμυνά της. Τα δείγματα γραφής του Μανόλο Χιμένεθ φαίνονται και η Ένωση πέρασε νικηφόρα 0-1 από τη Λαμία, καθώς αν και προηγήθηκε νωρίς με γκολ του Ανσαριφάρντ (9′), κράτησε το απαραβίαστο της εστίας της. Το έκανε μάλιστα παίζοντας για 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ινσούα (53′).

Η ΑΕΚ είναι πλέον στο -1 από τον τρίτο ΠΑΟΚ και στο -2 από τον δεύτερο Άρη. Φιλότιμη αλλά μέχρι εκεί η Λαμία, η οποία από τη στιγμή που είχε παίκτη παραπάνω στο ματς δεν κατάφερε να φτιάξει ούτε μία σοβαρή ευκαιρία και γνώρισε δίκαιη ήττα παραμένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 5 βαθμούς. Το κρας τεστ για την Ένωση βέβαια θα είναι το ματς της Πέμπτης με τον Άρη.

Τα 8 γκολ έφτασε ο Ανσαριφάρντ που άνοιξε… λογαριασμό το 2021, με τον Τάνκοβιτς να είναι ο καλύτερος και ο πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ.

Φορτώντας αρκετά την αριστερή πλευρά και παίζοντας με Αλμπάνη, Τάνκοβιτς, η ΑΕΚ βρήκε το γρήγορο γκολ με σεντερφορίσιο τελείωμα του Ανσαριφάρντ στο 9′ (0-1). Ο Τάνκοβιτς είχε… κέφια και δημιουργούσε, με τον Μπακάκη να μην εκμεταλλεύεται την εξαιρετική κάθετη που του έκανε ο Σουηδός και να μην μπορεί να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Επασί (18′), ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ανσαριφάρντ είδε την κεφαλιά του μετά τη σέντρα του Ινσούα να σταματά στο αριστερό δοκάρι της εστίας.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σιγά-σιγά να… σβήνουν, με την Λαμία να φορτώνει αρκετά και αυτή την αριστερή της πλευρά. Με κύριο εκφραστή τον Ρόμανιτς και τον αρκετά κινητικό Προβυδάκη να συμμετέχει ενεργά, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έβρισκε αρκετά κενά στην αντίπαλη άμυνα αλλά τα χαλούσε στην τελική πάσα και στα τελειώματα. Το ημίχρονο τελείωσε με μια καλή στιγμή για την Λαμία, όταν η μπάλα στρώθηκε εκτός περιοχής στον Προβυδάκη που έπιασε το δυνατό σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 53ο λεπτό ο Προβυδάκης έπεσε στο έδαφος και ο Ινσούα στην προσπάθειά του να του πάρει την μπάλα, τον πάτησε παρατεταμένα στον οπίσθιο μηριαίο. Ο διαιτητής Κουτσιαύτης του έδειξε την άγουσα για τα αποδυτήρια, αποβάλλοντάς τον με κόκκινη κάρτα. Μια απόφαση που έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες των «κιτρινόμαυρων» και του έξαλλου Ινσούα, ο οποίος μπορεί να μην είχε πρόθεση αλλά από τη στιγμή που τον πάτησε παρατεταμένα έδωσε το δικαίωμα στον διαιτητή να του δείξει την κάρτα. Τα πράγματα πλέον γίνονταν πιο… ζόρικα για την ΑΕΚ, ενώ η Λαμία έβλεπε τις ελπίδες της για κάτι θετικό να αναπτερώνονται.

Η Λαμία έπρεπε να βγάλει αντίδραση, να πιέσει και να προσπαθήσει να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 64′ οι γηπεδούχοι έφυγαν ταχύτατα στην κόντρα-επίθεση αλλά ο Νεντελτσιάρου πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Αραμπούλι. Δυνατά μαρκαρίσματα, πολλές μονομαχίες και λάθη εκατέρωθεν συνέθεσαν το σκηνικό, με τον Ολιβέιρα να απειλεί στο 72′ αλλά ο Επασί ήταν σε ετοιμότητα. Στο φινάλε, η Λαμία πήγε να φτιάξει τη φάση για να… κλέψει το ματς, αλλά ο Λόπες που είχε κλείσει σωστά σαν τρίτος στόπερ πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα, απομακρύνοντας πριν σουτάρει ο Αραμπούλι.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βλάχος, Σκόνδρας, Μπεχαράνο (59′ Τζανδάρης), Μπιάρνασον (74′ Γκούγκα), Προβυδάκης (59′ Ντέλετιτς), Βασιλακάκης (59′ Αραμπούλι), Ρόμανιτς (63′ Τιρόνε), Καραμάνος

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Ινσούα, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης, Σιμόες, Σάκχοφ (69′ Κρίστιτσιτς), Μάνταλος (62′ Γαλανόπουλος), Τάνκοβιτς (69′ Λιβάια), Αλμπάνης (57′ Λόπες), Ανσαριφάρντ (63′ Ολιβέιρα)