Επιτέλους εκτός έδρας νίκη για τη Λιόν 0-1 τη Μονπελιέ

H Λιόν κερδίζει και… εκτός έδρας. Τα κατάφερε ενάντια στη Μονπελιέ, της οποίας επιβλήθηκε 1-0, ανεβαίνοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας της Ligue 1.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το σημείωσε ο Πακετά, που πήρε το… ριμπάουντ μετά από κεφαλιά του Σλιμάνι στο δοκάρι στο 17ο λεπτό.

Η Ρεν πήρε σπουδαία, εκτός έδρας νίκη με 2-0 εις βάρος της Λοριάν χάρη σε γκολ των Λαμπόρντ (75’) και Ντοκού (78’), προσπερνώντας έτσι τη Νις στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Διπλό και για την Μπρεστ, που επιβλήθηκε 2-1 της Μπορντό με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λε Ντουαρόν, που σκόραρε δις (59’, 66’), ανατρέποντας το προβάδισμα που είχε δώσει στους Γιρονδίνους ο Γκρέγκερσεν στο 43’.

Από εκεί και πέρα, δύο εύστοχα πέναλτι των Μπεν Γεντέρ (45+1’) και Αζόρκ (48’) διαμόρφωσαν το 1-1 της Μονακό με το Στρασβούργο, ενώ η Ρεμς νίκησε με 1-0 την Κλερμόν εντός έδρας με τέρμα του Κονάν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Για τους νικητές, πέρασε στο ματς στο 64ο λεπτό ο Τάσος Δώνης.