Εθνική για…. Euro 5-0 το Καζακστάν και τελικός την Τρίτη στην Γεωργία

Εκπληκτική στο πρώτο μέρος η γαλανόλευκη διέλυσε τους Καζάκους και προηγήθηκε 4-0

Αυτή η Εθνική αξίζει να πάει στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Σήμερα στην Opap Arena έκανε σκόνη και θρύψαλα το Καζακστάν, κυριαρχώντας 5-0 και την Τρίτη(19:00) θα δώσει τον τελικό στην Τιφλίδα με τη Γεωργία. Με την ψυχολογία στα ύψη η γαλανόλευκη θα πάει σε ένα μεγαλύτερης δυσκολίας παιχνίδι, αλλά έχει πείσει πως μπορεί τέτοιες ομάδες να τις… καταπιεί.

Η Εθνική ομάδα διεκδικεί την επιστροφή της σε τελική φάση Εuro μετά από 12 χρόνια, απέναντι στη Γεωργία που δεν τα έχει καταφέρει ποτέ. Η ταξιαρχία του Γκουστάβο Πογέτ τελείωσε το σημερινό ματς στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε 4-0.

Το Καζακστάν ήρθε με φιλοδοξίες, αλλά αποδέχθηκε από νωρίς τον ρόλο του σάκου του μποξ. Οι διεθνείς μας είχαν πάθος, πίστη και συγκέντρωση, μη αφήνοντας περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Η Ελληνική ομάδα μάλιστα κράτησε δυνάμεις, για τον αγώνα της Τρίτης, όπου θα σφραγίσει το εισιτήριο για τα τελικά της Γερμανίας.

Ο Πογέτ επέλεξε στο σημερινό ματς να ξεκινήσει με παίκτες έμπειρους σε μεγάλα ματς. Από το πρώτο κιόλας λεπτό, οι αγχωμένοι Καζάκοι ταμπουρώθηκαν πίσω. Το αμυντικό τους οικοδόμημα είχε πολλές «τρύπες», τις οποίες οι Έλληνες διεθνείς δεν άργησαν να βρουν.

Το γρήγορο γκολ που τόσο περίμενε ο Πογέτ ήρθε ίσως πιο γρήγορα κι από ότι θα φανταζόμασταν. Στην πρώτη τελική του ματς, ο Πέλκας με βολέ σημάδεψε τον Σάτσκι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, όμως κυνήγησε το ριμπάουντ και δικαιώθηκε.

Βάζοντας το σώμα του μπροστά από την μπάλα κέρδισε το πέναλτι και ο Μπακασέτας, με ξερό βολέ από τα 11 βήματα έκανε το 1-0 (9’).

Το γρήγορο γκολ έβγαλε από την βόλεψη του το Καζακστάν, που ανέβασε τις γραμμές του και το πλήρωσε αμέσως. Στην πρώτη προσπάθεια για τρανζίσιον, ο Μάνταλος βρήκε υπέροχα τον Μασούρα, εκείνος με τέλεια σέντρα στην καρδιά της περιοχής περίμενε το ανέβασμα του Πέλκα κι εκείνος με δυνατή κεφαλιά «ψαράκι» έκανε το 2-0 (15’) και απογείωσε το γήπεδο.

Οι σοκαρισμένοι Καζάκοι κατάλαβαν από νωρίς ότι αυτή δεν ήταν η μέρα τους. Και το κατάλαβαν ακόμα καλύτερα στην φάση του 24ου λεπτού, την μοναδική που βγήκαν από το καβούκι τους με αξιώσεις.

Ο πεισματάρης Τσεσνόκοβ, έκλεψε την μπάλα από τον αφηρημένο Τσιμίκα και έπιασε το αριστερό σουτ από τα 30 μέτρα, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Χατζηδιάκου, όμως για καλή μας τύχη βρήκε στην ρίζα της δοκού του ακινητοποιημένου Βλαχοδήμου.

Η ροή του ματς δεν άλλαξε και αυτό που ακολούθησε ήταν μία… ελληνική καταιγίδα. Η ομάδα του Πογέτ με μαεστρία, αλλά και ποιότητα έβρισκε συνεχώς τα ρήγματα, σε ένα δημιουργικό οίστρο με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας.

Τρανή απόδειξη η φάση του τρίτου γκολ. Ο εκπληκτικός Κουρμπέλης βρήκε πάλι τον Μασούρα, εκείνος με φανταστική παράλληλα μπαλιά με το εξωτερικό βρήκε πάνω στην κίνηση τον Ιωαννίδη και αυτός σε κενή εστία έκανε το 3-0 (37’), μέσα σε παραλήρημα που έγινε ακόμα πιο έντονο τρία λεπτά αργότερα.

Από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Τσιμίκα που γέμισε γλυκά με το αριστερό και ο Κουρμπέλης, ο οποίος πήδηξε ψηλότερα από όλους με κεφαλιά «εκτέλεσε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 4-0 (40’) στο πιο παραγωγικό ημίχρονο της Εθνικής επί Πογέτ.

Όταν φτάνεις σε ένα τέτοιο σκορ στο ημίχρονο, αυτόματα στο μυαλό έρχεται το επόμενο ματς. Ο τελικός της Τρίτης στην Τιφλίδα απέναντι στην Γεωργία. Όπως είναι λογικό, οι Έλληνες διεθνείς άφησαν το πόδι από το γκάζι, είχε έρθει πια η ώρα της διαχείρισης.

Ο Πογέτ προστάτευσε όσους είχαν κάρτα (Χατζηδιάκος) ή όσους χρειάζονταν ανάσες (Μπακασέτας, Πέλκας), φρέσκαρε την ομάδα του και όπως ήταν αναμενόμενο ο βαθμός συνοχής έπεσε.

Οι Καζάκοι είχαν κάποιες καλές στιγμές με καλύτερη μία άστοχη κεφαλιά του Οροζόφ (58’’), όμως όσο περνούσε η ώρα έμεναν από δυνάμεις.  Δύο προειδοποιητικές βολές από Μπακασέτα και Μάνταλο έδωσαν το έναυσμα για το πέμπτο γκολ που ήρθε τελικά από κεφάλι αντιπάλου και άτσαλο διώξιμο του Ταπάλοφ (85’) σε σέντρα του Τσιμίκα.

Απέναντι σε έναν παραδομένο αντίπαλο ο Γιακουμάκης (87’) και ο Μασούρας (90’) έψαξαν και έκτο γκολ σε ένα φεστιβάλ επιθετικού ποδοσφαίρου που χόρτασε μπάλα και τους πιο απαιτητικούς.

Απαρατήρητη η διαιτησία του Μάκελι, σε ένα ματς που κρίθηκε από νωρίς.

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ (68’ Ρότα), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (46’ Ρέτσος), Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας (75’ Μπουχαλάκης), Μασούρας, Πέλκας (63’ Γιακουμάκης), Ιωαννίδης (63’ Κωνσταντέλιας).

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ (Μάγκομεντ Αντίεφ): Σάτσκι, Καϊροφ (46’ Ταπάλοφ), Μπιστρόφ, Εριάνοφ, Μαρόχιν, Βορογκόφσκι, Τσεσνόκοφ (68’ Ζούεφ), Μπεϊσεμπέκοφ (46’ Σαντιμπέκοφ), Ζανιουντίνοφ, Αστάνοφ (46’ Οραζόφ), Σαμορόντοφ (77’ Αϊμπέτοφ).