Ευτυχώς είχε Κωνσταντέλια ο ΠΑΟΚ και πέρασε 0-2 από τις Σέρρες

Με 9 παίκτες τελείωσε το ματς ο Πανσερραϊκός

Ευτυχώς είχε Κωνσταντέλια ο ΠΑΟΚ και πέρασε νικηφόρα 0-2 από τις Σέρρες σε αγώνα που οι περισσότεροι παίκτες τους έδειξαν πως βρίσκονται σε άσχημο φεγγάρι. Ο μικρός μάγος όμως ήταν εκεί και με τις ζωγραφιές του στον αγωνιστικό χώρο έκανε αφεντικό του παιχνιδιού τον ΠΑΟΚ που πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και κρατήθηκε στη δεύτερη θέση.

Ο Πανσερραϊκός τέλειωσε το ματς με εννέα παίκτες κι έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους, ακόμη και με αυτές τις συνθήκες. Στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό, ό,τι δημιούργησε ο ΠΑΟΚ στο α΄ ημίχρονο ήταν δια… ποδός Κωνσταντέλια.

Ο Δικέφαλος ταξίδεψε με σωρεία απουσιών στις Σέρρες. Το όνομα του Αντρίγια ήρθε να προστεθεί σε αυτά των Κοτάρσκι, Μπάμπα, Σάστρε, Εκόνγκ, Μιχαηλίδη και των τιμωρημένων Μεϊτέ – Κουλιεράκη. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγές στην άμυνα, επιστράτευσε τον Βιεϊρίνια δεξιά, τοποθετώντας τον Ότο στ΄αριστερά και τον Νάσμπεργκ στο κέντρο της άμυνας ως παρτενέρ του Κεντζιόρα. Για πρώτη φορά ως δίδυμο βασικών οι Σβαμπ – Οζντόεφ, με τον Σαμάτα στην κορυφή της επίθεσης.

Στην πράξη, ο ΠΑΟΚ δεν πάτησε ποτέ γκάζι στο α΄μέρος, αρκέστηκε σε παιχνίδι στ΄ αριστερά για όσο ο Κωνσταντέλιας αγωνιζόταν εκεί. Μία μόνιμη πηγή κινδύνου που έδειξε απειλητικές διαθέσεις από νωρίς. Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ότο με υπέροχη ντρίμπλα, «σέρβιρε» για τον Κωνσταντέλια που με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, είδε την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Χοβάν, δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 27΄της αναμέτρησης, ένα ακόμη σουτ του Κωνσταντέλια από τ’ αριστερά, αλλά και πάλι η μπάλα έφυγε ξυστά από την εστία των γηπεδούχων.

Ο Πανσερραϊκός έμοιαζε καλά «διαβασμένος», θωράκισε τα μετόπισθεν και στόχευσε στ΄ άκρα του ΠΑΟΚ. Το πλάνο του Πάμπλο Γκαρσία λειτούργησε πολύ καλά στο μεγαλύτερο διάστημα του 45λεπτου, με τον ΠΑΟΚ να μην έχει ούτε ένταση ούτε ταχύτητα στο παιχνίδι του.

Ο γόρδιος δεσμός για τον ΠΑΟΚ λύθηκε από τον Γιάννη Κωνσταντέλια, σε μία συνεργασία απ΄τα αριστερά για τους Θεσσαλονικείς. Ο Ότο βρήκε με ωραία μπαλιά τον Κωνσταντέλια που άφησε υπέροχα πίσω του τον Διαμαντή και εκτέλεσε με ωραίο τσίμπημα της μπάλας τον Χοβάν στην αριστερή του γωνία για το 0-1 στις καθυστερήσεις του α΄μέρους. Αποφασισμένος να βάλει δύσκολα στους φιλοξενούμενους εμφανίστηκε και στο β΄ ημίχρονο ο Πανσερραϊκός, με τους γηπεδούχους να δείχνουν τα δόντια τους στο 58′ σε κόντρα επίθεση. Μετά από λάθος του Οζντόεφ, Γούλερι και Ουάρντα συνδυάστηκαν υπέροχα, με τον Αιγύπτιο να επιχειρεί το δυνατό σουτ αλλά ο Ζίβκοβιτς είπε «όχι», καταγράφοντας μία εντυπωσιακή επέμβαση. Η απάντηση από τον Χοβάν ήρθε άμεσα (62΄), με τον πορτιέρε των «λιονταριών» να καταγράφει την απόκρουση του αγώνα στο σουτ του Ντεσπόντοφ.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μορέιρα να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Διαμαντόπουλο, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια. Και πάλι όμως, ο Πανσερραϊκός έδειχνε να κρατά, να αντέχει, έχοντας φύλακα άγγελο κάτω από την εστία του τον Χοβάν. Στο 78′, ο πορτιέρε των γηπεδούχων απέκρουσε το σουτ του Ντεσπόντοφ και στη συνέχεια ο Μπράντον έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 83΄ ο Πανσερραϊκός έμεινε με 9 παίκτες λόγω της αποβολής του Δεληγιαννίδη για επικίνδυνη προβολή στον Τάισον από πίσω. Η υπόθεση τρίποντο για τους Θεσσαλονικείς «έσβησε» στο 90′ με τους γηπεδούχους να παραδίδονται στον ΠΑΟΚ που έψαχναν επίμονα ένα δεύτερο γκολ. Σέντρα του Ράφα Σοάρες, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Πεταυράκη, προ του Ντεσπόντοφ και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) εξάντλησε την αυστηρότητά του στους γηπεδούχους.

Πανσερραϊκός (Γκαρσία, 4-2-3-1): Χόβαν – Δεληγιαννίδης, Θυμιάνης (24’ Μπέργκστρεμ), Διαμαντής, Πεταυράκης – Οικονόμου (66’ Σοφιανός), Μορέιρα – Ντανκερλούι, Πηλέας (66’ Στάικος), Ουάρντα – Γούλερι (76’ Μούργος).

Στον πάγκο έμειναν οι Κατσίκας, Αυλωνίτης, Γκοτζαμανίδης, Μασκανάκης και Παπαβασιλείου.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Ζ. Ζίβκοβιτς – Βιεϊρίνια (73’ Ράφα Σοάρες), Καντζιόρα, Νάσμπεργκ, Γιόνι Ότο – Σβαμπ (90’+4′ Τσιγγάρας), Οζντόεφ (63’ Μάρκος Αντόνιο) – Ντεσπόντοφ, Μουργκ (63’ Τάισον), Κωνσταντέλιας – Σαμάτα (73’ Μπράντον).