Φιλική ήττα 2-1 της Κύπρου από την Τσεχία στη Λάρνακα

Φιλική ήττα 2-1 από την Τσεχία στο «ΑΕΚ Αρένα» της Λάρνακας γνώρισε η Κύπρος. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τους Χόλες (13’) και Νταρίντα (43’), ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Λοΐζος (32’).
Ο Γιόχαν Βάλεμ χρησιμοποίησε όσους ποδοσφαιριστές είχε τη δυνατότητα και έβγαλε αρκετά συμπεράσματα ενόψει του εκτός έδρας αγώνα του Σαββάτου με το Λουξεμβούργο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Κατηγορίας του Nations League.
Οι Τσέχοι προηγήθηκαν στο 13’ με κεφαλιά του Χόλες, μετά από εκτέλεση κόρνερ και άστοχη έξοδο του Κυριακίδη. Στο 32’ οι Κύπριοι ισοφάρισαν με τον Λοΐζο, που βγήκε στην αντεπίθεση και πλάσαρε σωστά τον αντίπαλο τερματοφύλακα, που επιχειρούσε έξοδο. Όμως, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43’, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με πέναλτι του Νταρίντα.
Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά τις αλλαγές των προπονητών των δύο ομάδων, ο ρυθμός έπεσε, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην είναι εύκολη η δημιουργία ευκαιριών. Κλασσική ευκαιρία δεν έγινε καμία, οι δύο τερματοφύλακες δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα και το 2-1, που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, ήταν το τελικό αποτέλεσμα.