Γκολ, ξύλο, διακοπές και…2-2 Βόλος και Ολυμπιακός στο Πανθεσσαλικό

Τρία πέναλτι, δυο αποβολές, δυο ακυρωθέντα γκολ του Ολυμπιακού και πολλά δακρυγόνα συνέθεσαν την εικόνα του αγώνα

Μαύρη σελίδα για το ελληνικό πρωτάθλημα γράφτηκε στο Πανθεσσαλικό στάδιο όπου ο Ολυμπιακός άφησε δυο βαθμούς στο τελικό 2-2 με τον Βόλο ΝΠΣ. Το παιχνίδι ήταν παρωδία με τρία πέναλτι, δύο αποβολές (από μία σε κάθε ομάδα) και μία διακοπή λόγω επεισοδίων.

Μετά από «ντου» των οπαδών του Ολυμπιακού στο 94΄ και αφού είχε ακυρωθεί δεύτερο γκολ της ομάδας τους έπεσαν βροχή τα δακρυγόνα και μοιραία υπήρξε προσωρινή διακοπή. Μετά από μια ώρα οι παίκτες των δύο ομάδων επανήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και περιορίστηκαν σε πάσες προκειμένου να τελειώσει το ματς και να φύγουν…

Το παιχνίδι που θα κρατούσε ούτως ή άλλως το λιγότερο 21 έξτρα λεπτά λόγω των καθυστερήσεων -μεταξύ άλλων- περιλάμβανε 4 γκολ, τα 3 με πέναλτι και 1 με αυτογκόλ, 2 αποβολές (μια για κάθε ομάδα), 2 οριακά ακυρωθέντα γκολ… νίκης των «ερυθρόλευκων» και τον… Ντιέγκο Μαρτίνεθ να μετράει ώρες στον πάγκο του Ολυμπιακού.

Στο τέλος το «μενού» είχε και διακοπή ενώ παιζόντουσαν οι καθυστερήσεις, μετά από επεισόδια στις εξέδρες και χρήση χημικών από την Αστυνομία. Τελικά, περισσότερες από 3 ώρες μετά την πρώτη σέντρα, το ματς ξεκίνησε και πάλι, αλλά χωρίς να έχει ρωτήσει κανείς τους 22 ποδοσφαιριστές εάν είχαν διάθεση να το κάνουν! Παρότι αρχικά είχαν δοθεί ακόμη 5 λεπτά έξτρα χρόνου, οι δύο ομάδες έπαιξαν… πασούλες για 1-2 λεπτά πριν ο Παπαπέτρου σφυρίξει οριστικά τη λήξη.

Όσον αφορά την εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, το τέμπο ήταν αρκετά αργό στο ξεκίνημα, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή αλλά χωρίς να βρίσκει διαδρόμους. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο τελικές από καλές θέσεις στο 6′ και το 12′ από Μασούρα και Ροντινέι, όμως αμφότερες κόντραραν χωρίς πρακτικά να υπάρξει απειλή. Στο 15′ ο Φορτούνης με δεξί δυνατό σουτ ολοκλήρωσε τη φάση, ωστόσο η μπάλα πέρασε 1-2 μέτρα άουτ.

Ένα ακόμη τραγικό λάθος της άμυνας και δη του Ρέτσου, στοίχισε το 1-0 στην πρώτη φάση του Βόλου. Μετά από γέμισμα από τη μεσαία γραμμή στο 16′, ο Γκαρσία έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Ρέτσος τον έχασε στο σπριντ και στη συνέχεια τον έσπρωξε με τον αγκώνα από πίσω, ανατρέποντάς τον. Αρχικά ο Παπαπέτρου έδειξε παίζεται, όμως μετά τον έλεγχο του Γκορτσίλα απ’ τη Θεσσαλονίκη στο VAR, ο ρέφερι στο 18′ καταλόγισε την παράβαση, αποβάλλοντας παράλληλα τον στόπερ του Ολυμπιακού με απευθείας κόκκινη. Στο 20′ εκτέλεσε ο Μωραΐτης, ο Πασχαλάκης το έπιασε, όμως ο επιθετικός των γηπεδούχων πήρε το «ριμπάουντ» και σε κενή εστία «έγραψε» το 1-0.

Ο Μαρτίνεθ έβγαλε τον Μπιέλ για να βάλει τον Χέσε, ενώ αντίστοιχα γύρισε στόπερ τον Ιμπόρα, με τον Ολυμπιακό να ξαναπαίρνει τη μπάλα στα πόδια μετά το γκολ του Βόλου. Για αρκετή ώρα δεν υπήρχε καλή δημιουργία από πλευράς φιλοξενούμενων, ενώ οι πολλές διακοπές από πλευράς Βόλου και ο συνδυασμός αυτού με τον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο δεν ήταν σύμμαχοι των «ερυθρόλευκων» που κλήθηκαν να παίξουν 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Ωστόσο, μετά το 1-0 και ο Βόλος επέλεξε να περάσει την περισσότερη ώρα… ξαπλωμένος στο χορτάρι για καθυστερήσεις αντί να παίξει μπάλα.

Στο 34′ ο Κόστιτς απέκρουσε το κοντινό σουτ του Ελ Κααμπί μετά από συνδυασμό των Ορτέγκα – Μασούρα από αριστερά και στο 38′ ήρθε η δεύτερη κρίσιμη φάση στο ματς. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο γκολκίπερ του Βόλου βγήκε άτσαλα και ουσιαστικά χτύπησε με γροθιά τον Μπιανκόν που είχε σηκωθεί για την κεφαλιά. Και πάλι ο Παπαπέτρου στη ροή του αγώνα δεν έδειξε κάτι, όμως στην πρώτη ευκαιρία ο VAR τον κάλεσε και πάλι να εξετάσει τη φάση. Το έκανε και αμέσως έδειξε τη λευκή βούλα στο 42′, για το δεύτερο πέναλτι του ματς. Στο 44′ ο Ελ Κααμπί με εξαιρετική εκτέλεση ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μάλιστα λίγο μετά πήρε και αυτός ένα «δώρο» από την άμυνα του Βόλου.

Με τη συμπλήρωση των 45′ ο Μωραΐτης είχε μια καλή κεφαλιά άουτ σε ευκαιρία των γηπεδούχων, ενώ το πρώτο ημίχρονο θα είχε ακόμη δρόμο, αφού δόθηκαν 13 λεπτά έξτρα χρόνου, λόγω των πάρα πολλών διακοπών. Στο 45+7′ ο Βόλος έχασε νέα ευκαιρία όταν ο Πασχαλάκης απέκρουσε το κοντινό σουτ του Γκαρσία μετά από αδράνεια της άμυνας σε σέντρα του Άλχο. Δύο λεπτά μετά, ο Καμαρά είχε ένα καλό σουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο και στο 45+12′ σημειώθηκε η φάση που επανέφερε την αριθμητική ισορροπία. Ο Φορτούνης έφυγε στην αντεπίθεση, ο Μύγας τον γκρέμισε από πίσω και αφού είχε ήδη κίτρινη, με τη δεύτερη που είδε αποβλήθηκε και αυτός, στην τελευταία φάση του 45λεπτου.

Στο 50΄ ο Βόλος κέρδισε το δεύτερο δικό του πέναλτι στο ματς -τρίτο συνολικά. Ο Μωραΐτης τσίμπησε τη μπάλα και πρόλαβε τον Ιμπόρα που τον βρήκε χαμηλά στα πόδια, με τον Παπαπέτρου να δείχνει ξανά τη βούλα. Ο Γκαρσία στο 51′ το εκτέλεσε εύστοχα και έτσι έγινε το 2-1, με τον κόσμο του Ολυμπιακού να αποδοκιμάζει έντονα. Τρία λεπτά αργότερα πάντως, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει, με αρκετή δόση τύχης, ξαναμπαίνοντας στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Ροντινέι έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σέντρα από δεξιά, με τον Καλογερόπουλο να βάζει αυτογκόλ με το γόνατο σε προσπάθειά του να διώξει.

Το γκολ της ισοφάρισης έδωσε φτερά στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πλέον πίεσαν πολύ έντονα για το τρίτο. Στο 56′ ο Μασούρας μέσα από την περιοχή σούταρε ελάχιστα άουτ μετά από κακό διώξιμο του Σιέλη και στο 57′ ο Καλογερόπουλος οριακά έκοψε γύρισμα του Μασούρα για τον Ελ Κααμπί που είχε οπλίσει φάτσα με το τέρμα. Τρίτο γκολ βρήκε ο Ολυμπιακός στο 60′, όμως η χαρά του κράτησε 4 λεπτά αφού τόσο χρειάστηκε ο Παπαπέτρου για να δει τη φάση στο VAR. Ο Μασούρας είχε σκοράρει από κοντά μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, όμως το γκολ ακυρώθηκε για ένα εξαιρετικά οριακό οφσάιντ του Έλληνα εξτρέμ.

Το τελευταίο μισάωρο βρήκε τον Ολυμπιακό εγκατεστημένο γύρω από την περιοχή του Κόστιτς, πιέζοντας για την ανατροπή. Είχε αρκετές ανολοκλήρωτες επιθέσεις, χωρίς πάντως να βρίσκει καθαρή ευκαιρία για αρκετή ώρα, με τον Βόλο πλέον όλο μέσα στην περιοχή του. Στην αντεπίθεση του 71′ πάντως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν ευκαιρία, με τον Κόμπα να έχει ένα σουτ άουτ. Άουτ πέρασε και η προβολή του Άλχο στο 85′ επίσης στην κόντρα, ενώ μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Ελ Κααμπί ένα λεπτό μετά, με κεφαλιά άουτ από γέμισμα του Μπιανκόν.

Στο 89′ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, ο Ελ Αραμπί πήρε πρώτη κεφαλιά, ο Ελ Κααμπί με δεύτερη σκόραρε από κοντά, όμως μετά από νέο έλεγχο του VAR, ακυρώθηκε και αυτό για οφσάιντ στην πρώτη κεφαλιά. Το ματς μπήκε στις καθυστερήσεις, όμως λίγο μετά άρχισαν τα… όργανα. Μετά από ένταση στις εξέδρες, ρίψεις αντικειμένων και καθισμάτων και απάντηση με δακρυγόνα από την Αστυνομία, το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά αφού η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική. Γρήγορα οι εξέδρες  άδειασαν, οι ομάδες και οι διαιτητές έφυγαν για τα αποδυτήρια και κάπως έτσι το ματς μπήκε σε καθεστώς προσωρινής διακοπής. Περίπου στις 19:10 οι διαιτητές και ο Ολυμπιακός αρχικά ξαναβγήκαν στον αγωνιστικό χώρο, αφού φαινόταν πως πρόθεση όλων ήταν να ολοκληρωθεί το παιχνίδι. Τελικά λίγη ώρα αργότερα βγήκε και ο Βόλος και το ματς ξεκίνησε και πάλι στις 19:28, με άδειες φυσικά εξέδρες. Οι 22 ποδοσφαιριστές «έπαιξαν» τυπικά ποδόσφαιρο για 1-2 λεπτά, πριν ο Παπαπέτρου σφυρίξει τη λήξη του αγώνα.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ / 4-4-2): Κόστιτς, Λούνα (32′ Κίτσος), Καλογερόπουλος, Σιέλης, Μύγας, Κόμπα (76′ Κορνέτ), Γκλάβτσιτς, Τρουιγιέ, Άλχο, Γκαρσία, Μωραΐτης (59′ Ασλανίδης).

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Οργέγκα, Μπιανκόν, Ρέτσος, Ροντινέι, Καμαρά (72′ Καρβάλιο), Ιμπόρα, Μασούρας (83′ Ελ Αραμπί), Φορτούνης, Μπιέλ (23′ Χέσε), Ελ Κααμπί.