H AEK πήρε προβάδισμα πρόκρισης με νίκη 1-0 στο Περιστέρι (video)

Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά Κυπέλλου με τη συνδρομή του Σιδηρόπουλου πήρε η ΑΕΚ που νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Ο κορυφαίος Έλληνας διαιτητής υπέπεσε σε σοβαρά λάθη, καθώς καταλόγισε πέναλτι σε ανατροπή εκτός περιοχής, του Καρασαλίδη σε βάρος του Αλμπάνη, το οποίο η ΑΕΚ μετέτρεψε σε γκολ, ενώ δεν έδωσε την εσχάτη των ποινών στους γηπεδούχους σε χέρι του Χουλτ.

Ο Μανόλο Χιμένεθ, στην επιστροφή του, είδε τον Τσιγκρίνσκι να αποχωρεί τραυματίας στο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Τσόσιτς πήρε την θέση του και δεν υπήρξε καμία διαφοροποίηση στην διάταξη. Ο Σιμόες στην δικιά του επιστροφή ήταν θετικότατος και με αρκετά τρεξίματα, δίνοντας παράλληλα περισσότερη ελευθερία κινήσεων στον Άλεφ, ωστόσο η καλή δουλειά που έκανε το αντίπαλο δίδυμο στον άξονα, με τους Κορτ και Μπουσουλάτζιτς, δυσκόλευε αρκετά την ΑΕΚ.

Στο 28΄ ο Χατζηϊσαΐας τσίμπησε την μπάλα μέσα στην περιοχή προ του Χουλτ, ο οποίος βρήκε την μπάλα με το δεξί του χέρι. Ο Σιδηρόπουλος θεώρησε πως ήταν κοντινή η απόσταση και έδειξε «παίζετε», με τους ανθρώπους του Ατρόμητου να διαμαρτύρονται σωστά για την παράβαση που δεν δόθηκε!

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν την μοναδική και καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος όταν ο Μπογέ έγινε κάτοχος της μπάλας μετά το γύρισμα του Χουλτ αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας!

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν ίδιο με αυτό του πρώτου. Ο ρυθμός ήταν κακός, οι φάσεις έλειπαν μπροστά από τις δύο εστίες! Δευτερόλεπτα πριν την συμπλήρωση του 55ου λεπτού, έπεσαν τα φώτα! Ακολούθησε διακοπή για είκοσι λεπτά και συνολικά παίχτηκαν 28 λεπτά καθυστερήσεων (!), με την Ένωση να αγωνίζεται από το 89’ και έπειτα με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη σωστή κίτρινη κάρτα ο Πόνσε για αγκωνιά σε εναέρια μονομαχία με τον Ρισβάνη!

Στο διάστημα της διακοπής, οι προπονητές είχαν την ευκαιρία να σκεφτούν τις επόμενες κινήσεις τους. Ο μεν Κάναντι πέρασε στο χορτάρι τους Κουλούρη, Ενσικουλού με τον Χιμένεθ να βάζει τον Αλμπάνη και αυτός να τον ανταμείβει. Σε μια ταχύτατη αντεπίθεση, ο Έλληνας επιθετικός πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα προ του Καρασαλίδη, ο οποίος τον ανέτρεψε! Όμως, το μαρκάρισμα ήταν καθαρά εκτός περιοχής, με τον Σιδηρόπουλο να κάνει το φάουλ… πέναλτι και να δίνει την ευκαιρία στην ΑΕΚ να βάλει γκολ πρόκρισης!

Ο Πόνσε δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα παρά την προσπάθεια του Θεοδωράκη, ο οποίος δεν έβαλε καλά τα χέρια του και δεν… έβγαλε το πέναλτι, με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα στο ματς (0-1). Το γκολ αυτό σήκωσε στο… πόδι άπαντες στο Περιστέρι, οι οπαδοί ξεσηκώθηκαν εναντίον του Σιδηρόπουλου και ο Κάναντι λίγο έλειψε να έρθει στα χέρια με τον Δημητριάδη!

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ σε τρεις εβδομάδες, με τον Ατρόμητο να έχει κάθε δίκιο να αισθάνεται αδικημένος σε ένα ματς που δεν άξιζε να ηττηθεί, ήταν ισορροπημένο και χωρίς ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες!

Ο διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) τα έκανε μούσκεμα.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Χατζηισαϊας, Μπρούνο, Σάκιτς, Μπουσούλατζιτς, Κορτ (90’+1′ Μάντσον), Ουάρντα, Μανούσος (77′ Ενσικουλού), Κωτσόπουλος (79′ Κουλούρης).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι (10′ Τσόσιτς), Χουλτ, Σιμόες, Αλεφ, Γκάλο, Μπογέ (81′ Αλμπάνης), Λιβάια (90’+24’ Κλωναρίδης), Πόνσε.