Η ΑΕΚ 46-19 τη ΧΑΝΘ

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ που επικράτησε με 46-19 της ΧΑΝΘ σε αναμέτρηση για την ένατη αγωνιστική της handball premier.

Η Ένωση επανήλθε στα δίποντα μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με τον Διομήδη Άργους που την έριξε από την κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο το γεγονός ότι η ΧΑΝΘ ταξίδεψε στην Αθήνα χωρίς οκτώ παίκτες και καθάρισε το παιχνίδι από αρκετά νωρίς.

Η ΑΕΚ μετά τη νίκη της αυτή φτάνει τους 16 βαθμούς στο πρωτάθλημα και περνάει προσωρινά στην πρώτη θέση, έναν βαθμό πάνω από τον Ολυμπιακό/όμιλο Ξυνή που υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη. Την επόμενη αγωνιστική ακολουθεί ένα σπουδαίο ντέρμπι για την Ένωση που ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά με το καλημέρα στο παιχνίδι και με γκολ του Μπάλαζ προηγήθηκε με 8-4 στο 10ο λεπτό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν ακόμη πιο δυνατά και προηγήθηκαν με δέκα τέρματα (16-6) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλβανού στο 20ο λεπτό του αγώνα.

Κάπου εκεί τελείωσε και η υπόθεση νίκη για την ΑΕΚ που αύξανε διαρκώς τη διαφορά της μέσα στο ματς. Ο Ζαμπούνης με ωραίο γκολ διαμόρφωσε το 22-7 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Νωρίτερα σημείωσε γκολ και ο τερματοφύλακας Συγγάρης από τη μια εστία στην άλλη.

Με γκολ του Δομπρή και πάλι σε κενή εστία η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έφτασε τη διαφορά στα 20 τέρματα για το 31-11 στο 41ο λεπτό. Με γκολ του ίδιου παίκτη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο double score (38-14) μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Η ΑΕΚ συνέχιζε να σκοράρει και ο Παλεβίτσιους με υπέροχο εναέριο σουτ διαμόρφωσε το 46-19 που ήταν και το τελικό σκορ.