Η ΑΕΚ αγκάλιασε τον τίτλο 1-0 τον Πλατανιά στα Χανιά

H AEK κερδίζει και στις κακές της μέρες. Με γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 39΄ η Ένωση πέρασε νικηφόρα 1-0 από τα Χανιά, ξεπερνώντας το εμπόδιο του αξιόμαχου Πλατανιά κι έκανε ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Η Ένωση ήταν αρκετά δραστήρια στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Χανιώτες στάθηκαν άψογα στο αμυντικό κομμάτι και δεν έδωσαν δικαιώματα. Το άγχος έφυγε στο 39΄ όταν ο Λάζαρος με κοντινή προβολή ύστερα από ασίστ του Αραούχο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα το ματς ουσιαστικά… έσβησε. Ο Πλατανιάς ήθελε αλλά… δεν μπορούσε επιθετικά, ενώ οι κιτρινόμαυροι δεν απείλησαν ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και χρειάστηκε να περιμένουν το τελευταίο σφύριγμα για να πανηγυρίσουν το τρίποντο. Πλέον αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά από τις εκκρεμείς δικαστικές αποφάσεις, η ΑΕΚ χρειάζεται μόλις έναν βαθμό στα επόμενα τρία παιχνίδια, προκειμένου να εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο.

Οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν απέναντί τους μια ομάδα που αν και έχει ήδη υποβιβαστεί, θέλησε να δείξει πράγματα και χειρίστηκε καλά το αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού της, στην προσπάθεια να μην δώσει στην ΑΕΚ χώρους για να δημιουργήσει πολλές φάσεις. Ωστόσο, η Ένωση χρειάστηκε να εκμεταλλευτεί μόνο μία από αυτές που δημιούργησε, σε μια εξαιρετική συνεργασία του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου με τον Σέρχιο Αραούχο, για να βρει το γκολ με τον Έλληνα διεθνή άσο και να πάρει αυτό που ήθελε.

Η ΑΕΚ πήρε από την αρχή την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Πλατανιά να της δίνει τα μέτρα στο γήπεδο και να προσπαθεί να κρατήσει κλειστούς τους διαδρόμους προς το τέρμα του. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για την Ένωση στο 4′, όταν έπειτα από σέντρα του Μπακάκη, ο προωθημένος Τσιγκρίνσκι πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κλιάιτς. Στο 14΄ ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε φάουλ, αλλά δεν πρόλαβε να μπει κανείς στην πορεία της μπάλας, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σιμόες προσπάθησε να βρει πολύ έξυπνα με μεγάλη μπαλιά τον Χριστοδουλόπουλο, αλλά τον πρόλαβε ο Κλιάιτς.

Στο 21′ ο Μπακάκης έκανε ωραία σέντρα, ο Αραούχο πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μπακασέτας κατέβασε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε στους αμυντικούς! Το ίδιο συνέβη σε σουτ του Έλληνα άσου και δύο λεπτά αργότερα. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αυξήσει κι άλλο την πίεσή της, με την κατοχή μπάλας στο 25′ να φτάνει το 12%-88%! Στο 28′ ο Γαλανόπουλος έκανε σέντρα, ο Μπακασέτας στο πίσω δοκάρι έπιασε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Κλιάιτς απέκρουσε με τα πόδια. Η πρώτη τελική των γηπεδούχων ήρθε στο 30′, με ένα διαγώνιο σουτ του Κασάλιτσα, το οποίο μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

Στο 34′ ο Μασούντ βρήκε μέσα στην περιοχή τον Αραούχο, όμως αυτός βρήκε αέρα στο σουτ με τη μια που επιχείρησε. Τρία λεπτά αργότερα ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Λαμπρόπουλος πήρε κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Μάλσα έκοψε με το σώμα του. Η ΑΕΚ, ωστόσο, άνοιξε το σκορ στο 39′: Ο Αραούχο έσπασε τη μπάλα στον Χριστοδουλόπουλο, αυτός έβγαλε κάθετα ξανά στον Αργεντινό, ο οποίος με νέα πάσα βρήκε ξανά τον Λάζαρο, που κατάφερε με προβολή από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 43′ ο Πλατανιάς είχε μια ευκαιρία από το… πουθενά, καθώς σε ένα γύρισμα προς τα πίσω ο Τσιντώτας άργησε να απομακρύνει τη μπάλα και ο Παπανικολάου πρόλαβε να βάλει την κόντρα, με τη μπάλα όμως να φεύγει άουτ. Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει και δέυτερο γκολ, όταν ο Χριστοδουλόπουλος έβγαλε κάθετα στον Λόπες από αριστερά, αυτός μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Μπακασέτας πλάσαρε αλλά ο Κλιάιτς απέκρουσε εντυπωσιακά! Με την εκτέλεση του κόρνερ ο Αραούχο πήρε μια κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ, με το 1-0 να μένει στο πρώτο μέρος.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ διατήρησε την κατοχή, όμως έκανε αρκετά εύκολα λάθη που «έσπαγαν» την πίεσή της. Στο 56′ «έχασε» και τον σκόρερ της, Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, που αντικαταστήθηκε λόγω ενοχλήσεων από τον Γκάλο. Η Ένωση συνέχισε να… αλλάζει τη μπάλα έξω από την περιοχή του Πλατανιά, χωρίς να μπορεί να βρει διαδρόμους και στο 65′ ήρθε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά: ο Ντικαμονά πήρε τη μπάλα περίπου στη σέντρα, προχώρησε και έκανε ένα εξαιρετικό σουτ, αναγκάζοντας τον Τσιντώτα σε μεγάλη επέμβαση! Στο 76′ ο Μπακάκης έκανε μια καλή σέντρα από δεξιά, ο Μαλσά βρήκε τη μπάλα, αλλά ο Κλιάιτς μπλόκαρε.

Στο 84′ η ΑΕΚ είχε διπλή ευκαιρία: μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάλο, ο Αραούχο έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε σώματα, ο Λαμπρόπουλος πλάσαρε σε δεύτερο χρόνο, αλλά την έστειλε ελάχιστα άουτ. Στο 88′ η Ένωση είχε νέα πολύ καλή στιγμή, όταν ο Αϊντάρεβιτς εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, ο Λαμπρόπουλος πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε και πάλι ελάχιστα άουτ! Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του ματς, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη.

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάιτς, Ντικαμονά, Νίλι, Πατράλης, Κασάλιτσα (75′ Ουντότζι), Στανισάβλιεβιτς (85′ Αγγελόπουλος), Μαλσά, Βάντερσον, Ουές Ραχμάν , Παπανικολάου (81′ Σινγκ), Ενσικουλού.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μασούντ (68′ Αϊντάρεβιτς), Χριστοδουλόπουλος (56′ Γκάλο), Μπακασέτας (90′ Χουλτ), Αραούχο.