Η ΑΕΚ διέλυσε τη Νέβα 30-21 στον πρώτο προημιτελικό του EHF European Cup

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή κόντρα στη Νέβα και μετά τη νίκη της με 30-21 στον πρώτο προημιτελικό δύσκολα θα χάσει την πρόκριση για τους «4» του EHF European Cup.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς του Πλάθα και Ουγκάλδε που αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών και δε θα αγωνιστούν την υπόλοιπη χρονιά. Ο επαναληπτικός με τους Ρώσους θα γίνει την Παρασκευή, επίσης στο ΟΑΚΑ μετά από συμφωνία των δύο ομάδων.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια μπήκε φουριόζα στο ματς και προηγήθηκε με 1-4 με τον Μυλωνά στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν στο γκολ με τον Τουράεβ ενώ ισοφάρισαν σε 5-5 με τον Σολοντόβνικοβ στο 18ο λεπτό.

Η ΑΕΚ άρχισε να χτίζει και πάλι σερί στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Με δύο γκολ του Κεδέρη και ένα του Μπουνέτα η Ένωση έφτασε στο 8-11 με τους παίκτες της Νέβα να μειώνουν με τον Γκρίγκοβ. Τζηράς και Μπουνέτα στην εκπνοή διαμόρφωσαν το 10-14 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τέρματα των Φλορίδο, Τζηρά και Κεδέρη η ΑΕΚ έφτασε στο +7 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν άφησε το πόδι από το γκάζι φτάνοντας στο double score (10-20) με γκολ του Μυλωνά στο 37ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά με τέρματα των Σολοντόβνικοβ και Τσακαρία. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ΑΕΚ έφτασε στο 17-27 με Αραπακόπουλο και Λέμος παίρνοντας τη νίκη που της δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά.

Για την ΑΕΚ πέντε γκολ σημείωσε ο Κεδέρης και από τέσσερα Τζηράς και Φλορίδο.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 2-4, 3-5, 6-6, 8-10, 10-14 (ημιχρ.), 10-18, 12-20, 13-22, 17-25, 17-28, 21-30.

Νέβα (Τοργκοβάνοφ): Εμελυανένκο, Κοβαλένκο, Στολιάροβ, Σιμάνσκι, Τουάρεβ, Γκόρντεεβ, Σολοντόβνικοβ, Σίνκελ, Αρκατόβ, Βορονίν, Ντιατσένκο, Τσακαρίας, Γκριμπκόβ.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής, Τζηράς, Δομπρής, Νικολαΐδης, Ρέινα, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Φλορίδο, Λέμος, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα, Κεδέρης.