Η Άρσεναλ πέρασε 2-1 από το Νότιγχαμ

Παρόντες Μαρινάκης και Καρεμπέ στο γήπεδο

H Άρσεναλ επικρατώντας 2-1 της Νότιγχαμ Φόρεστ στο «Σίτι Γκράουντ» συνεχίζει να καταδιώκει τη Λίβερπουλ! Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα βρίσκεται στο -2 από τους «reds», ενώ το σύνολο του Νούνο Εσπίριτο Σάντο γνώρισε τρίτη διαδοχική ήττα και δεν μπορεί να απομακρυνθεί από τα χαμηλά της βαθμολογίας. Παρόντες στο ματς και οι Βαγγέλης Μαρινάκης, Κριστιάν Καρεμπέ.

Οι δυο ομάδες έπαιζαν αρκετά ισορροπημένα στο πρώτο ημίχρονο, είχαν τις ευκαιρίες τους, ωστόσο δεν βρήκαν κάποιο τέρμα και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0). Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα κύλησαν διαφορετικά για την Άρσεναλ, η οποία πήρε μέτρα στο γήπεδο και έγινε πιο απειλητική.

Στο 65ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζεσούς, ενώ στο 72’ ο Σάκα διπλασίασε τα τέρματα για τους «κανονιέρηδες». Η Νότιγχαμ μείωσε με τον Αβονίγι στο 89’.

Λίγο έλειψαν μάλιστα οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν, αφού στις καθυστερήσεις είχαν κατασκηνώσει στα αντίπαλα καρέ, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκαν καμία από τις ευκαιρίες τους.