Η Άστον Βίλα του Έμερι στα πέναλτι πήρε το εισιτήριο 4-3 απέναντι στη Λιλ

Οι Άγγλοι με γκολ του Κας στο 87΄ μείωσαν σε 2-1 κι έστειλαν το ματς στην παράταση

Άντεξε στην πίεση της αξιόμαχης Λιλ και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League με ήρωά της τον Εμιλιάνο Μαρτίνες στη διαδικασία των πέναλτι η Άστον Βίλα!

Η ομάδα του Έμερι αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες, βλέποντας τους γηπεδούχους να παίρνουν σκορ πρόκρισης (2-0) στο 68′, όμως κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 και να στείλουν το ματς στην παράταση χάρη σε ένα γκολ του Κας στο 87′, καταφέρνοντας να επικρατήσει με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Αργεντινό τερματοφύλακα να αποκρούει δύο εκτελέσεις! Έτσι, πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου περιμένει τον Ολυμπιακό.

Η αναμέτρηση στο «Pierre-Mauroy» ξεκίνησε με την Άστον Βίλα να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο δίνοντας προτεραιότητα στα αμυντικά της καθήκοντα και με τη Λιλ να είναι ανώτερη. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν προηγηθούν και να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτο αγώνα στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησαν, με τον Γκούντμουντσον να κάνει με δύναμη το συρτό γύρισμα από τα αριστερά και με τον Γιαζίτσι να «εκτελεί» τον Μαρτίνες με ιδανικό πλασέ στην κίνηση!

Μετά το πρώτο 25λεπτο και αφού ο Μαρτίνες απέκρουσε εντυπωσιακά μια κοντινή κεφαλιά του Αντρέ, η Άστον Βίλα αντέδρασε, παίρνοντας περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της, αλλά η Λιλ παρέμενε η πιο απειλητική από τις δύο ομάδες, ενώ χαρακτηριστικό είναι και το ότι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν τελική προσπάθεια.

Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Λιλ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα πρόκρισης, με τον Χάραλντσον να κλέβει την μπάλα από τον απρόσεκτο Τίλεμανς, αλλά να πλασάρει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μαρτίνες. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν το γκολ στο 57’, με τον ΜακΓκιν να βρίσκει με υπέροχο τακουνάκι τον Κας, αλλά εκείνος σούταρε με δύναμη και άστοχα από πλεονεκτική θέση.

Τελικά, η Λιλ ήταν εκείνη που βρήκε δεύτερο γκολ στο 67’, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χάραλντσον και κεφαλιά του Αντρέ, με την μπάλα να χτυπά δύο φορές στα δοκάρια πριν καταλήξει στα δίχτυα για το 2-0! Στη συνέχεια η Άστον Βίλα πήρε μέτρα στο γήπεδο, καταφέρνοντας να σκοράρει στο 87’, όταν ο Σεβαλιέ συγκρούστηκε με τον Μπενταλέμπ χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια του, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κας σούταρε από μακριά, σκοράροντας και στέλνοντας το ματς στην παράταση, αφού στο 90’+4 ο Ντιακατέ δεν κατάφερε να κάνει το 3-1 για τη Λιλ, στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του Μαρτίνες με εξ επαφής κεφαλιά και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χάραλντσον.

Στο έξτρα μισάωρο η Βίλα… ξεμύτησε, χάνοντας μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 100′, όταν ο Σεβαλιέ αρνήθηκε το γκολ αρχικά στον Μπέιλι και στη συνέχεια στον Ντάγκλας Λουίς, ενώ στο 108′ η Λιλ απάντησε, με τον Αντρέ να σουτάρει λίγο άουτ. Στο 120′ ο Σεβαλιέ απέκρουσε κοντινό πλασέ του Ντούραν και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, ο Μαρτίνες απέκρουσε τα πέναλτι των Μπενταλέμπ και Αντρέ, οι Τίλεμανς, Γουότκινς, Κας και Ντάγκλας Λουίς σκόραραν για την Άστον Βίλα, η οποία πήρε την πρόκριση και πλέον περιμένει στα ημιτελικά τον Ολυμπιακό.