Η Ελβετία με ανατροπή 3-2 τη Σερβία πέρασε στους «16»

Με ανατροπή στην ανατροπή, η ψυχωμένη Ελβετία επικράτησε 3-2 της Σερβίας και προκρίθηκε στους «16» όπου την περιμένει η Πορτογαλία, στέλνοντας την αντίπαλό της εκτός Μουντιάλ.

Φρενήρης ο ρυθμός του αγώνα από το ξεκίνημά του! Μόλις στα 25 δευτερόλεπτα οι Ελβετοί άγγιξαν το γκολ αλλά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με τεράστια διπλή επέμβαση δεν επέτρεψε σε Εμπολό και Τζάκα να σκοράρουν. Η Σερβία απάντησε με την κεφαλιά του Μιλένκοβιτς που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 10’ έφτασαν μια ανάσα από το γκολ αλλά η σουτάρα του Ζίφκοβιτς σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας. Τελικά, η Ελβετία ήταν αυτή που προηγήθηκε στο ματς στο 20’, με τον Σακίρι να δέχεται την ασίστ του Σο και με σουτ, που κόντραρε, να σκοράρει για το 1-0. Παρόλα αυτά, η Σερβία είχε άμεση απάντηση αφού επτά λεπτά αργότερα ο Μίτροβιτς με απίθανη κεφαλιά εκτέλεσε τον Κόμπελ για το 1-1.

Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, ο ρυθμός ήταν τρομερός και η Σερβία στο 35’ έφερε τούμπα το σκορ. Μετά από κλέψιμο στον άξονα, ο Τάντιτς σέρβιρε στον Βλάχοβιτς και αυτός με υπέροχο διαγώνιο τελείωμα έγραψε το 2-1. Βάργκας και Εμπολό απείλησαν, χτύπησαν το καμπανάκι και οι Σέρβοι δεν το… άκουσαν, με τον δεύτερο να σκοράρει με πλασέ στην κίνηση μετά το γύρισμα του Βίντμερ στο 44’ για το 2-2 του ημιχρόνου σε ένα τρελό παιχνίδι. Αυτό ήταν το 13ο γκολ με το εθνόσημο για τον πρώτο σκόρερ των Ελβετών στα προκριματικά.

Διαφορετική εικόνα είχε το δεύτερο ημίχρονο και για αυτό οφείλεται η φάση του 48ου λεπτού. Οι Σέρβοι ήθελαν μόνο νίκη για να καταφέρουν να προκριθούν (αν φυσικά το Καμερούν δε νικούσε τη Βραζιλία κάτι που έστελνε στην πρόκριση την ομάδα με την καλύτερη διαφορά τερμάτων) και με το σκορ στο 2-2 όλα παίζονταν. Ωστόσο, τρία λεπτά «μέσα» στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ελβετοί ξαναπήραν το προβάδισμα και αυτό το 3-2 ήταν που ουσιαστικά ανάγκασε τους Σέρβους να τα παρατήσουν, αφού φάνηκε ότι έχασαν ακαριαία το κουράγιο, τη διάθεση και την πίστη τους για τη δεύτερη ανατροπή μέσα στο 90λεπτο.

Το νέο προβάδισμα της Ελβετίας ήρθε με ακόμη ένα υπέροχο ομαδικό γκολ. Ο Εμπολό πάσαρε στον Σακίρι, αυτός βρήκε στην περιοχή τον Βάργκας, με τη σειρά του αυτός έκανε το έξοχο τακουνάκι που έβγαλε φάτσα με το τέρμα τον Φρόιλερ ο οποίος με αριστερό σουτ εκτέλεσε τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Από εκεί και μετά, όλα κύλησαν στους ρυθμούς που έδιναν οι Ελβετοί και που πλέον ήταν αρκετά αργοί. Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 57′ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για το 4-2, όταν ο Εμπολό αστόχησε εξ επαφής. Στο 61′ η Σερβία είχε μια καλή στιγμή με ένα καλό σουτ του Τάντιτς άουτ, μέσα από την περιοχή και αυτή ήταν η τελευταία της φάση. Στη συνέχεια η μπάλα ήταν σταθερά σε ελβετικά πόδια, με ψύχραιμη κατοχή και παιχνίδι χωρίς κανένα ρίσκο. Έγιναν αρκετές αλλαγές, ο ρυθμός έπεσε κι άλλο και κάπως έτσι το ματς «έσβησε», με το 3-2 να χαρίζει στην Ελβετία μια ακόμη πρόκριση σε νοκ-άουτ ματς Παγκοσμίου Κυπέλλου, για τρίτη σερί διοργάνωση!

Σερβία (Ντράγκαν Στοΐκοβιτς / 3-4-1-2): Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Πάβλοβιτς, Βέλκοβιτς (55′ Γκούντελι), Μιλένκοβιτς, Κόστιτς, Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (68′ Μαξίμοβιτς), Λούκιτς, Αντ. Ζίβκοβιτς (78′ Ράντονιτς), Τάντιτς (78′ Τζούρισιτς), Μίτροβιτς, Βλάχοβιτς (55′ Γιόβιτς).
Ελβετία (Μουράτ Γιακίν / 4-3-3): Κόμπελ, Ροντρίγκες, Ακαντζί, Σερ, Βίντμερ, Τζάκα, Φρόιλερ, Βάργκας (83′ Φάσναχτ), Σο (69′ Φερνάντες), Σακίρι (69′ Ζακάρια), Εμπολό.
Διαιτητής: Φερνάντο Ραπαλίνι (Αργεντινή)