Η Φιορεντίνα στις καθυστερήσεις 3-2 την Κλαμπ Μπριζ

Προβάδισμα οι Ιταλοί για τον τελικό της Opap Arena

Προβάδισμα για τον τελικό του Conference League στην OPAP Arena πήρε η Φιορεντίνα, η οποία με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων λύγισε την Κλαμπ Μπριζ, 3-2 στο «Αρτέμιο Φράνκι»!

Με δεδομένο πως ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ιστορικό θρίαμβο στην Αγγλία επί της Άστον Βίλα (2-4), «βιόλα» και «ερυθρόλευκοι» έχουν πλέον το πάνω χέρι για το μεγάλο τελικό.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για τη Φιορεντίνα, η οποία στην πρώτη φάση του αγώνα, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 5ο λεπτό με πανέμορφο τελείωμα του Σότιλ, με τον Ιταλό μεσοεπιθετικό να πιάνει ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ από τα αριστερά στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι πλευρά των διχτύων!

Στο 13’, η Κλαμπ Μπριζ έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της στην αντίπαλη εστία, με το σουτ του Ιγκόρ Τιάγκο να σταματά στον Τερατσιάνο. Τελικώς, τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Βέλγοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης από την άσπρη βούλα με σκόρερ τον Βανάκεν, έπειτα από χέρι του Μπιράγκι.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι την ανάπαυλα, οι «βιόλα» ήταν εκείνοι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήλεγχαν τον ρυθμό. Αφού αρχικώς προειδοποίησαν στο 25’ με τον Γκονζάλες, στο 37’, πήραν εκ νέου το προβάδισμα όταν μετά από έναν «κεραυνό» του Μποναβεντούρα από μακριά, ο Γιάκερς απέκρουσε ασταθώς και ο Μπελότι από κοντά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Ιταλούς!

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό. Στο 51’, ο Μπελότι σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιόκερς να του λέει «όχι» από κοντά. Μάλιστα, στο 61’, τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Ονιεντίκα αποβλήθηκε με δύο κίτρινες που αντίκρισε μέσα σε τρία λεπτά.

Παρ’ όλα αυτά, οι Βέλγοι «χτύπησαν» στο ανοικτό γήπεδο και μάλιστα άμεσα, αφού στο 63’ ο Ιγκόρ Τιάγκο έφυγε ταχύτατα και με δυνατό τελείωμα νίκησε τον αντίπαλο κίπερ για το 2-2!

Το γεγονός ότι η Κλαμπ Μπριζ έπαιζε με δέκα, συσπείρωσε την ομάδα του Νίκι Χάγιεν, η οποία αν και είχε οπισθοχωρήσει, δεν επέτρεπε στη Φιορεντίνα να δημιουργήσει επικίνδυνες στιγμές παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων.

Τη λύση έδωσε ο Ενζολά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (3-2), με τον Ανγκολέζο φορ να περνάει ως αλλαγή στο 88′ και να «λυτρώνει» τους Ιταλούς με δυνατό σουτ μετά από ριμπάουντ σε δικό του δοκάρι!