Η Ιρλανδία «καθάρισε» 3-0 το Γιβραλτάρ

Στο 53΄ το πρώτο γκολ των γηπεδούχων

Κόντρα στην πιο αδύναμη ομάδα της Ευρώπης, το Γιβραλτάρ, η Ιρλανδία έμεινε στο «μηδέν» για ένα ημίχρονο και κάτι, αλλά «καθάρισε», μέσα σε ένα εξάλεπτο, βάζοντας και κερασάκι στην τούρτα στο τέλος.

Ο Τζόνστον, στο 53′, έλυσε τον γόρδιο δεσμό για το σύνολο του Στίβεν Κένι, που είδε εμφανώς ανακουφισμένος έξι λεπτά αργότερα, στο 59′, τον Φέργκιουσον να «καθαρίζει» τη νίκη, «γράφοντας» το 2-0. Από εκεί και πέρα τα πάντα έγιναν πολύ πιο εύκολα για τους Ιρλανδούς, που έκαναν συντήρηση, περιμένοντας το τελευταίο σφύριγμα. Στο 92′, ωστόσο… είπαν να πετύχουν άλλο ένα τέρμα, με τον Ίντα να βρίσκει δίχτυα για το τελικό 3-0.

Αυτοί ήταν οι πρώτοι βαθμοί για την Ιρλανδία στον όμιλό μας, ενώ το Γιβραλτάρ παραμένει στην τελευταία θέση -έχοντας εκτός από μηδέν βαθμούς και μηδέν γκολ. Το Γιβραλτάρ, είναι ο μεθεπόμενος αντίπαλος (10/9) της Ελλάδας στον 2ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024. Σε ό,τι έχει να κάνει με τη βαθμολογία, η Γαλλία μετά τη νίκη της κόντρα στη «γαλανόλευκη»… χάθηκε στην κορυφή με 12 βαθμούς, με την Εθνική να παραμένει δεύτερη με έξι. Το πολύ κρίσιμο παιχνίδι, πλέον, είναι το εκτός έδρας με την Ολλανδία, στις 7 Σεπτεμβρίου.