Η Γαλλία 2-0 την Ιρλανδία κλειδώνει την πρώτη θέση

Τα αποτελέσματα των σημερινών αγώνων του Euro

Η Εθνική Γαλλίας επικράτησε με 2-0 της Ιρλανδίας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO, διευρύνοντας το σερί νικών της στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας.

Στους 15 βαθμούς έφτασαν οι «τρικολόρ», μετρώντας ακόμη μία νίκη στο Parc de Princes.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ προσπάθησε να βρει άμεσα ένα τέρμα, το οποίο θα απέβαλε το όποιο άγχος της και δεν άργησε να το πετύχει στο 19ο λεπτό. Η μπάλα βγήκε έξω από την περιοχή των Ιρλανδών, ο Εμπαμπέ έστρωσε στον Τσουαμενί και ο μέσος της Γαλλίας με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Επτά λεπτά, μετά την επίτευξη του τέρματος, οι γηπεδούχοι είδαν τον Ολιβιέ Ζιρού να τραυματίζεται και τη θέση του να παίρνει ο Μάρκους Τουράμ. Ο επιθετικός της Ίντερ, στις αρχές του δευτέρου μισού, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των Ιρλανδών και μετά το σουτ του Εμπαπέ έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτυών για το 2-0.

Οι τρικολόρ από πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο έθεσαν τις βάσεις για ένα ακόμη «τρίποντο» και για το υπόλοιπο του παιχνιδιού έψαξαν το τρίτο τέρμα, κάνοντας παράλληλα διαχείριση. Στο 72ο λεπτό, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας των Ιρλανδών μετά από σουτ του Ντεμπελέ, με το 2-0 να παραμένει και να είναι τελικό σκορ του αγώνα.