Η Γαλλία 14-0 το Γιβραλτάρ έσπασε τα κοντέρ της UEFA

Έσπασαν οι Γάλλοι το 10-0 που είχαν επικρατήσει του Αζερμπαϊτζάν το 1995

Η Γαλλία διέλυσε όλα τα ρεκόρ μαζί με το Γιβραλτάρ, το οποίο συνέτριψε 14-0, αρνούμενη να δείξει τον παραμικρό οίκτο στους ουραγούς του ομίλου της Εθνικής μας.

Μάλιστα, το ενδεχόμενο να σκοράρει μια ομάδα πάνω από δέκα φορές φαίνεται πως έπιασε και την UEFA απροετοίμαστη!

Κι αυτό γιατί, οι αριθμοί στο γραφικό ήταν πια… κολλημένοι στην παύλα που χώριζε τα γκολ των δύο ομάδων…

Δεν άφησαν σε καμία στιγμή το πόδι από το γκάζι οι παίκτες του Ντιντιέ Ντεσάν, οι οποίοι πέτυχαν τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορία τους αφού «έσπασαν» το 10-0 με το οποίο είχαν επικρατήσει στις 11 Σεπτεμβρίου του 1995 του Αζερμπαϊτζάν. Την ίδια ώρα, η Γαλλία έσπασε το αδιανόητο ρεκόρ που κρατούσε από τον Δεκέμβριο του 2006 η Γερμανία, όταν στα προκριματικά του Euro είχε διαλύσει με 13-0 του Σαν Μαρίνο για τα προκριματικά του Euro.

Ο Ζαΐρ-Εμερί (17 ετών και 255 ημερών) έγινε ο 2ος νεότερος σκόρερ με τους «μπλε» πίσω από τον Μορίς Γκαστιγκέ που σκόραρε κόντρα στην Ελβετία στις 8 Μαρτίου 1914 (17 ετών και 156 ημερών), ενώ η Γαλλία γίνεται η πρώτη ομάδα στην ιστορία που προηγείται με 7 γκολ στο ημίχρονο σε αγώνα προκριματικών Euro.

Παράλληλα, ο Εμπαπέ έγινε ο 3ος σκόρερ στην ιστορία της Γαλλίας, αφού έφτασε τα 47 γκολ και ξεπέρασε τον Αντουάν Γκριεζμάν!

Στο άλλο ματς, η Ολλανδία επικράτησε με 1-0 της Ιρλανδίας και εξασφάλισε την πρόκριση στο Euro, αφήνοντας στην 3η θέση οριστικά την Ελλάδα.

Ο Βέγκχορστ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 12ο λεπτό, με τους Ιρλανδούς να μην μπορούν να αντιδράσουν ιδιαίτερα στη συνέχεια, με τον Ίνταχ στο 59′ να γράφει το 1-1 αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Κάπως έτσι, το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε και οι Ολλανδοί βρίσκονται και μαθηματικά στο Euro!