Η Γαλλία 3-0 στο Γιβραλτάρ προελαύνει στον όμιλο της Ελλάδας

Οι τρικολόρ περιμένουν την Δευτέρα την Εθνική μας

H Γαλλία επικράτησε 3-0 εκτός έδρας του αδύναμου Γιβραλτάρ και συνεχίζει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του δευτέρου ομίλου, έχοντας το απόλυτο αλλά και μηδέν παθητικό. Πλέον, οι τρικολόρ περιμένουν… φουριόζοι την Ελλάδα την Δευτέρα ώστε με άλλο ένα τρίποντο, να κλειδώσουν ουσιαστικά μια θέση στην πρώτη δυάδα και από τώρα τη συμμετοχή στο Εuro 2024.

Ο Ολιβιέ Ζιρού μπήκε με φόρα από τα αποδυτήρια και μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Γάλλους, δίνοντας γρήγορο προβάδισμα. Με τους Γάλλους να έχουν πάνω από 20 τελικές και να κυριαρχούν όπως ήταν λογικό, αλλά το δεύτερο γκολ να το βρίσκουν στο φινάλε. Ο Κιλιάν Εμπαπέ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους διπλασίασε τα τέρματα ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Μια παράβαση η οποία ήρθε μετά από έλεγχο του VAR για χέρι σε παίκτη του Γιβραλτάρ.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα όπως ήταν λογικό και απλώς προσπαθούσαν να κρατήσουν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Αργότερα οι δυο προπονητές έκαναν και τις απαραίτητες αλλαγές, με αποτέλεσμα να πέφτει ο ρυθμός του ματς. Με τον Μουελχί στο 78ο λεπτό να στέλνει την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του για να γράψει το 3-0.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τη Γαλλία να συνεχίζει στην κορυφή με 9 βαθμούς. Από την άλλη, το Γιβραλτάρ βρίσκεται στην τελευταία θέση χωρίς κάποιον βαθμό.