Η Εθνική έκανε το καθήκον της 2-1 την Ιρλανδία και βουτάει στα δύσκολα

Μπακασέτας και Μασούρας τα ελληνικά γκολ στην δίκαιη επικράτηση

Η Εθνική Ελλάδας έκανε το καθήκον της καθώς νίκησε με 2-1 την Ιρλανδία στην OPAP Arena για τη δεύτερη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου στα προκριματικά του Euro 2024, αλλά τώρα αρχίζουν τα δύσκολα στη “μάχη” της πρόκρισης.

Η Ελλάδα κατάφερε να πάρει δύο φορές το προβάδισμα κόντρα στην Ιρλανδία, με τον Μπακασέτα να ανοίγει το σκορ στο 16′ με πέναλτι και τον Μασούρα να σκοράρει στο 49′, μετά την ισοφάριση του Κόλινς από κόρνερ στο 37ο λεπτό του αγώνα. Η άμυνα κράτησε μακριά στη συνέχεια τους Ιρλανδούς και η Εθνική μας έφθασε στη νίκη για το 2/2 στο ξεκίνημα των προκριματικών του Euro 2024.

Η Ελλάδα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και “πίεσε” την Ιρλανδία, κερδίζοντας συνεχόμενα κόρνερ στα πρώτα λεπτά. Σε ένα από αυτά, ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά και ο Μαυροπάνος έκανε φοβερό ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπαζούνου.

Ο τερματοφύλακας της Ιρλανδίας σταμάτησε στη συνέχεια και τον Τάσο Μπακασέτα, ο οποίος “απείλησε” τόσο με κεφαλιά μετά από κόρνερ, όσο και με μία σειρά μακρινά σουτ.

Η Ελλάδα συνέχισε να είναι πιο επιθετική και στα επόμενα λεπτά και ο Μασούρας βγήκε απέναντι από τον Μπαζούνου στο 14′, αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει όπως θα ήθελε. Στην εξέλιξη της φάσης όμως, ο Μπάλντοκ έκανε τη σέντρα από δεξιά και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ντάουντα, με τον διαιτητή να πηγαίνει στο VAR και να δίνει πέναλτι για την Εθνική μας Ομάδα.

Ο αρχηγός της “γαλανόλευκης”, Τάσος Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Πογέτ συνέχισε να έχει την μπάλα στα πόδια της και έδειχνε πιο επικίνδυνη και μετά το γκολ, αλλά οι Ιρλανδοί βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν. Από κόρνερ και κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Κόλινς πετάχτηκε στο δεύτερο και πλάσαρε σε κενή εστία, για το 1-1, το οποίο και υποδείχθηκε μέσω VAR.

Η εθνική μας προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και δημιούργησε καλές στιγμές, με τον Μπακασέτα και τον Πέλκα, αλλά κανένας από τους δύο δεν βρήκε το… δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος όμως, η Ελλάδα μπήκε ξανά πιο δυνατά και στο 49′, ο Μπακασέτας έκανε εκπληκτική κάθετη πάσα στον Μασούρα μέσα στην περιοχή και αυτός πλάσαρε άψογα τον Μπαζούνου, για το 2-1.

Στη συνέχεια, η Ελλάδα προσπάθησε να ελέγξει τον αγώνα και “χαμήλωσε” το ρυθμό, με τους Ιρλανδούς να μη βρίσκουν διαδρόμους προς την περιοχή μας.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη καλή στιγμή τους ήρθε στο 72′, με ένα μακρινό σουτ του Κόλινς, που ανάγκασε τον Βλαχοδήμο σε μία εντυπωσιακή απόκρουση.

Η φάση αυτή “ξύπνησε” τους διεθνείς μας, οι οποίοι με τους Φούντα και Γιακουμάκη να περνούν στο ματς, έγινε πιο επιθετική και έψαξε το τρίτο γκολ. Οι δύο αλλαγές του Πογέτ συνδυάστηκαν μάλιστα εξαιρετικά στο 79′, με τον πρώτο να βγαίνει στην κόντρα επίθεση και να γυρίζει ωραία στον επιθετικό της Ατλάντα Γιουνάιτεντ, ο οποίος έκανε εξαιρετική ντρίμπλα στην περιοχή, αλλά σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Η Ελλάδα ήταν η καλύτερη ομάδα, κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα -χάρη και σε επέμβαση του Βλαχοδήμου στις καθυστερήσεις σε σουτ του Ντόχερτι- και μπορεί πλέον να αισιοδοξεί για το μέλλον της sτο δεύτερο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024. Επόμενος αντίπαλος για την εθνική μας ομάδα, είναι η “πανίσχυρη” Γαλλία.

Διαιτητής: Χάραλντ Λέχνερ (Αυστρία)

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ / 4-3-3): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος (90′ Σιώπης), Μπακασέτας (94′ Τζαβέλλας), Πέλκας (71′ Φούντας), Παυλίδης (71′ Γιακουμάκης), Μασούρας.
Ιρλανδία (Στίβεν Κένι / 3-5-2): Μπαζούνου, Λένιχαν (89′ Πάροτ), Ίγκαν, Κόλινς, Ο’Ντάουντα (53′ ΜακΛιν), Ντόχερτι, Μόλουμπι (81′ Ομπαφέμι), Σμόλμποουν (53′ Νάιτ), Κάλεν, Φέργκιουσον, Ίντα (46′ Τζόνστον).