Η Κοπεγχάγη έστειλε τη Σπάρτα στην… Ντινάμο Ζάγκρεμπ

Ματσάρα στην Πράγα όπου μετά το 3-3 οι Δανοί προκρίθηκαν στα πέναλτι

Η Κοπεγχάγη έμεινε στο 3-3 με τη Σπάρτα στην Πράγα μετά από 120′ αγώνα και τελικά νίκησε 4-2 στα πέναλτι, στέλνοντας τους Τσέχους στα playoffs του Europa League – όπου θα παίξουν με τον ηττημένο του ζευγαριού Ντινάμο Ζάγκρεμπ-ΑΕΚ.

Ο Λάρσον έβαλε μπροστά τους Δανούς μόλις στο 1’, με τους γηπεδούχους να ζορίζονται και να φτάνουν εντέλει στην ισοφάριση με τον Μπιρμάντσεβιτς στο 80’. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, όπου έγινε… χαμός!

Δύο φορές πήρε το προβάδισμα η Σπάρτα, με Λάτσι (105’) και Ολατούντζι (107’), ισάριθμες απαντήσεις βρήκε η Κοπεγχάγη με τον Κλάεσον (105+3’, 112’). Κάπως έτσι είχαμε… ρουλέτα, όπου η Σπάρτα είχε δύο αποτυχημένες προσπάθειες και οι φιλοξενούμενοι 4/4.

Έτσι, οι Δανοί πήραν το εισιτήριο για την επόμενη προκριματική φάση του Champions League, όπου περιμένει η Ράκοφ.

Η τρομερή ομάδα των -βασικών- Στράτου Σβάρνα και Γιάννη Παπανικολάου έκανε το 2/2 ενάντια στον Άρη Λεμεσού νικώντας τον 1-0 με γκολ του Τούντορ στο 49’ και εξασφάλισε έτσι το εισιτήριο για τα playoffs.

Η δε Κλάκσβικ βρήκε τον… μάστορά της κόντρα στη Μόλντε, που επικράτησε 2-0 της ομάδας από τα Νησιά Φερόε στην παράταση και συνεχίζει στα playoffs, όπου θα παίξει με τη Γαλατασαράι (1-0 την Ολίμπια Λιουμπλιάνας με γκολ του Ικάρντι στο 24’).

Τέλος, η Μακάμπι Χάιφα θα ανταμώσει με τη Γιουνγκ Μπόις, καθώς επιβλήθηκε 3-1 (29’ Πιερό, 45+2’ Σαμπιά, 90+3’ Ντέιβιντ – 85’ Τόλιτς) της Σλόβαν Μπρατισλάβας και πέρασε με το εντυπωσιακό συνολικό σκορ 5-2.

Τα αποτελέσματα του 3ου προκριματικού γύρου (στην παρένθεση το συνολικό σκορ)

Άρης Λεμεσού-Ράκοφ 0-1 (1-2)

Μακάμπι Χ.-Σλόβαν Μπρ. 3-1 (5-2)

Σπάρτα Πρ.-Κοπεγχάγη 3-3, 2-4 πέν. (4-4)

Μόλντε-Κλάκσβικ 2-0 παρ. (3-2)

Ντινάμο Ζ.-ΑΕΚ 1-2

Γαλατασαράι-Ολίμπια Λ. 1-0 (4-0)

TSC- Μπράγκα 1-4 (1-7)