Η Κόστα Ρίκα 2-2 με την Ελβετία αντίο με ψηλά το κεφάλι

Η Κόστα Ρίκα έχοντας ήδη αποκλειστεί πέτυχε τα πρώτα της γκολ, ενώ πήρε και τον πρώτο της βαθμό στο Μουντιάλ, στο τελευταίο παιχνίδι της με αντίπαλο την Ελβετία (2-2) η οποία προκρίθηκε ως δεύτερη από τον 5ο όμιλο.

Το σύνολο του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και στο πρώτο ημίωρο υπήρχε μόνο μια ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, η Κόστα Ρίκα, με τον Γιαν Ζόμερ και το… δοκάρι του να σώζουν την ελβετική εστία στην κεφαλιά του Σέλσο Μπόρχες στο 6′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα το σουτ του Ντάνιελ Κολίντρες σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στο 19′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν κατάφερε να νικήσει τον 29χρονο τερματοφύλακα της Γκλάντμπαχ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Ελβετία άνοιξε το σκορ στο 31΄, με το δεξί πλασέ του έμπειρου κεντρικού μέσου Μπλερίμ Τζεμάιλι, έπειτα από σέντρα του Στεφάν Λιχστάινερ και κεφαλιά – πάσα του Μπριλ Εμπολό, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 1-0 υπέρ των Ευρωπαίων, την ώρα που οι αντίπαλοί τους διαμαρτύρονταν… ακόμα για ένα χέρι του Ρικάρντο Ροντρίγκες μέσα στην περιοχή της ομάδας του.

Στο 56΄ ο 30χρονος κεντρικός αμυντικός της Κόστα Ρίκα, Κένταλ Γουάστον ισοφάρισε, με δυνατή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ένα γκολ το οποίο άξιζε η Εθνική του Όσκαρ Ραμίρες για την συνολική προσπάθειά της στα τρία ματς ενός εξαιρετικά δύσκολου ομίλου.

Ακολούθησε ένα εικοσάλεπτο χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, ωστόσο η είσοδος του Γιόζιπ Ντρμιτς «τόνωσε» την επίθεση της Ελβετίας, με τον 26χρονο στράικερ της Γκλάντμπαχ να έχει κεφαλιά στο δοκάρι στο 78′ και να σκοράρει με δεξί πλασέ μέσα από την αντίπαλη περιοχή δέκα λεπτά αργότερα (2-1), ωστόσο οι Κοσταρικανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης απέφυγαν μια ήττα που δεν άξιζαν.

Ο Τζόελ Κάμπελ κέρδισε πέναλτι, ο εμβληματικός Μπράιαν Ρούις, στην τελευταία πιθανότατα συμμετοχή του με το εθνόσημο, ανέλαβε την εκτέλεσή του, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, εκείνη χτύπησε όμως στην πλάτη του τερματοφύλακα Γιαν Ζόμερ και κατέληξε στα δίχτυα του, για το τελικό 2-2 που έστειλε την Ελβετία (η οποία σε καμία περίπτωση δεν επανέλαβε την καλή εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου στο 2-1 επί της Σερβίας) να συναντήσει την Σουηδία στη φάση των «16» και την Κόστα Ρίκα… υπερήφανη πίσω στη χώρα της.

Διαιτητής: Κλεμάν Τουρπέν (Γαλλία)

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχστάινερ, Ακαντζί, Εμπολό, Τζάκα, Μπεχράμι (60′ Ζακάρια), Ροντρίγκες, Τζεμάιλι, Γκαβράνοβιτς (69′ Ντρμιτς), Σαρ, Σακίρι (81′ Λανγκ)

Κόστα Ρίκα (Όσκαρ Ραμίρες): Κέιλορ Νάβας, Ακόστα, Τζιανκάρλο Γκονζάλες, Μπόρχες, Οβιέδο, Κολίντρες (81′ Γουάλας), Μπράιαν Ρούις, Κάμπελ, Γκαμπόα (90+3′ Σμιθ), Γουάστον, Γκουζμάν (90+1′ Αζοφέιφα)