Η Μάντσεστερ Σίτι αποκλείστηκε από την Γουέστ Χαμ στα πέναλτι

Η Μάντσεστερ Σίτι τροπαιούχος του Λιγκ Καπ Αγγλίας στις τέσσερις τελευταίες διοργανώσεις, δεν πρόκειται να συνεχίσει το σερί της, καθώς αποκλείστηκε από τη Γουέστ Χαμ στα πέναλτι με 5-4 (0-0 καν.) στο Λονδίνο και αποχαιρέτησε τον θεσμό από τον 4ο γύρο.

Μοιραίος για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ο Φιλ Φόντεν που αστόχησε στο πρώτο πέναλτι, με τα «σφυριά» να ευστοχούν και στα πέντε δικά τους νικώντας τον Στέφεν από τα έντεκα βήματα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια για τον 4ο γύρο του Λιγκ Καπ, η Λίβερπουλ χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο φεύγοντας με νίκη από την έδρα της Πρέστον (0-2). Ο Γιούργκεν Κλοπ προχώρησε σε ολικό… λίφτινγκ, παρατάσσοντας τους «reds» με αλλαγμένη όλη την ενδεκάδα σε σχέση με το προηγούμενο ματς και τον θρίαμβο επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, η Λίβερπουλ ανέβασε στροφές στην επανάληψη, με τον Μιναμινό να ανοίγει το σκορ στο 62′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Οριγκί στο 84ο λεπτό με τρομερό εναέριο «τακουνάκι» και ενώ στην αρχή της φάσης ο Τσιμίκας – αγωνίστηκε σε όλο το ματς – είχε δοκάρι!

Η Τότεναμ τα βρήκε «σκούρα» στο «Turf Moor», επικρατώντας δύσκολα με 1-0 της Μπέρνλι. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Λούκας Μόουρα με κοντινή κεφαλιά στο 68ο λεπτό, βάζοντας έτσι τέλος στις δύο σερί ήττες που μετρούσε η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο.

Εξαιρετικά δύσκολη αποδείχθηκε και η πρόκριση της Λέστερη οποία «λύγισε» την Μπράιτον στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι με 4-2 (2-2 καν.). Οι «αλεπούδες» προηγήθηκαν δις, χάρη στα τέρματα των Μπαρνς (6′) και Λούκμαν (45+5′), με τους «γλάρους» να βρίσκουν ισάριθμες απαντήσεις μέσω των Γουέμπστερ (45+3′) και Μπουέπου (71′), με το παιχνίδι να οδηγείται στα πέναλτι. Εκεί, η Λέστερ ήταν αλάνθαστη και εκμεταλλευόμενη τις δύο άστοχες εκτελέσεις των φιλοξενούμενων πήραν την πρόκριση.

Τέλος, η Μπρέντφορντ πέρασε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-1 από την έδρα της Στόουκ Σίτι με τους Σέρτζι Κάνος και Ίβαν Τόνεϊ να «καθαρίζουν» την υπόθεση πρόκρισης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό σκορ στο 57′.