Η Μπάγερν 7-2 στο Λονδίνο την Τότεναμ στην ταπεινοτικότερη Ευρωπαϊκή της ήττα

Απίστευτη η Μπάγερν διέσυρε 7-2 την Τότεναμ μέσα στο Λονδίνο, κάνοντας το 2/2 στον 2ο όμιλο. Η Τότεναμ, προηγήθηκε με τον Σον αλλά στη συνέχεια έγινε έρμαιο στις ορέξεις των Γερμανών και του Γκνάμπρι, ο οποίος έκανε καρέ τερμάτων!

Απίθανος ρυθμός στο ματς από το ξεκίνημά του με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Η Τότεναμ πατούσε καλύτερα και στην πρώτη της φάση άνοιξε το σκορ, με τον Σισοκό να βρίσκει με εξαιρετική κάθετη τον Σον και αυτός με ωραίο διαγώνιο τελείωμα να νικάει τον Νόιερ για το 1-0, βάζοντας φωτιά στην κερκίδα. Ωστόσο, η απάντηση της Μπάγερν ήταν άμεση καθώς τρία λεπτά μετά με φοβερό σουτ του Κίμιχ, το σκορ ήρθε στα… ίσα! Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν τα παράτησαν και συνέχιζαν να ψάχνουν εκ νέου το προβάδισμα. Την πάτησαν, όμως, στο φινάλε του ημιχρόνου όταν ο Λεβαντόφσκι έκανε εξαιρετικό τελείωμα κι ενώ ήταν με την πλάτη στην εστία, γράφοντας την ανατροπή για τους Βαυαρούς.

Το γήπεδο είχε… παγώσει, η Τότεναμ είχε τρανταχτές αδυναμίες στην βαριά αμυντική της γραμμή και η «σφαιράτη» Μπάγερν έκανε ότι ήθελε στην επανάληψη. Ο Γκνάμπρι «χτύπησε» δις σε διάστημα τριών λεπτών (53’-55’), ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1 και έδωσε το έναυσμα για να ξεκινήσει το… πάρτι! Ο Κέιν με πέναλτι με τη συμπλήρωση μιας ώρας έδωσε… κάποιες ελπίδες στην ομάδα του αλλά αυτό το γκολ φαίνεται πως «χάλασε» τους Γερμανούς, οι οποίοι συνέχιζαν να «πυροβολάνε». Η αμυντική γραμμή της Τότεναμ ήταν σε τρικυμία, οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύονταν στο έπακρο και το βράδυ άρχισε να γίνετια… εφιαλτικό.

Ο Γκνάμπρι, σκόραρε ξανά στο 83ο λεπτό για το 5-2, με τον Λεβαντόφσκι να «παστελώνει» και αυτός τέσσερα λεπτά μετά για το 6-2 και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Κι όμως, το γήπεδο συνέχιζε να κατηφορίζει αφού ο ασταμάτητος Γκνάμπρι πέτυχε καρέ τερμάτων για το 7-2, με την παραπάνω ήττα να είναι η πιο βαριά και πιο ντροπιαστική στην ευρωπαϊκή ιστορία της Τότεναμ.