Η Μπάρτσα στο Europa League! Διπλό στο Μόναχο, μόνο στα όνειρα… (video)

Μόνο νίκη ήθελε η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Μπενφίκα για να προκριθεί από απόψε στους «16» του Champions League και όχι μόνο δεν τα κατάφερε, αλλά έμπλεξε κιόλας. Το τελικό 0-0 κρατά τους «Αετούς» στο -2 και την τελευταία αγωνιστική η ομάδα του Τσάβι θα πάει για το διπλό στο Μόναχο με την Μπάγερν, καθώς σε περίπτωση νίκης των Πορτογάλων με την ουραγό και αδιάφορη Ντιναμό, ακόμη και η ισοπαλία θα την στέλνει στο Europa League.

Το ματς δεν είχε πάρα πολλές ευκαιρίες, είχε όμως λίγες και καλές. Ο Βλαχοδήμος κράτησε το μηδέν στο 8′ και στο 24′ σε σουτ των Ντεμίρ και Άλμπα ενώ η Μπενφίκα σκόραρε στο 35′ με τον Οταμέντι ο οποίος είδε το γκολ του να ακυρώνεται καθώς η μπάλα στο κόρνερ από το οποίο ξεκίνησε η φάση, είχε περάσει άουτ. Στο 42′ η Μπάρτσα «άγγιξε» το γκολ αλλά το φαλτσαριστό σουτ του Ντεμίτ σταμάτησε στο δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα πίεσε, αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο 83′ ο Αραούχο σκόραρε από σέντρα του Άλμπα, με το γκολ να ακυρώνεται μέσω VAR για οφσάιντ ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πικέ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Δύο λεπτά μετά, η Μπενφίκα έχασε την ευκαιρία της χρονιάς.

Με την Μπαρτσελόνα να έχει ανέβει όλη στην επίθεση, οι παίκτες του Ζεσούς έφυγαν στην κόντρα με έναν αμυντικό της Μπαρτσελόνα και τον Τερ Στέγκεν. Η μπάλα πήγε στον Σεφέροβιτς ο οποίος αφού πέρασε και τον Γερμανό τερματοφύλακα κατάφερε να στείλει την μπάλα έξω σε κενό τέρμα. Έτσι η Μπαρτσελόνα έμεινε ζωντανή, αλλά ψάχνει μάλλον ένα θαύμα στο Μόναχο ώστε να μην μείνει εκτός των νοκ άουτ στο Champions League για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2000-1.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Αραούχο (85’Ερίκ Γκαρθία), Πικέ, Λανγκλέ (85’Ντεστ), Άλμπα, Μπούσκετς, Ντεμίρ (66’Ντεμπελέ), Νίκο Γκονθάλεθ, Γκάβι, Ντε Γιονγκ, Ντεπάι

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο, Οταμέντι, Γριμάλδο (80’Σεφέροβιτς), Φερτόνχεν, Αλμέιδα, Βάιγκλ, Ζοάο Μάριο (59’Τααράμπτ), Έβερτον (70’Πίτσι), Ράφα Σίλβα (70’Λάζαρο), Γιάρεμτσουκ (59’Νιούνιες).