Τσέλσι – Γιουβέντους 4-0! Η “Κυρία” και η… “κυρά” του “Στάμφορντ Μπριτζ” (video)

Η Τσέλσι έστησε… πάρτι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» απέναντι στη Γιουβέντους, επικρατώντας με το εμφατικό 4-0 για την 5η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Champions League. Έτσι, η ομάδα του Τούχελ έπιασε στην κορυφή τους «μπιανκονέρι» (12 βαθμούς), αλλά υπερέχει στη διαφορά τερμάτων και είναι στην πρώτη θέση.

Οι Λονδρέζοι ξεκίνησαν δυνατά στο ματς, είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 25′, με τον Τσαλόμπα να νικάει τον Σέζνι με δυνατό βολέ μέσα από την περιοχή για το 1-0.

Δύο μόλις λεπτά αργότερα, ο Τιάγκο Σίλβα έσωσε την ομάδα του με εκπληκτική απομάκρυνση σε πλασέ του Μοράτα.

Η ομάδα του Τούχελ δεν κατέβασε… το πόδι από το γκάζι στο δεύτερο μέρος, συνέχισε να ελέγχει πλήρως τον αγώνα και μέσα σε 3 λεπτά… καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Στο 56′, ο Ρις Τζέίμς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή σημείωσε το 2-0 και στο 58′ ο Χάτσον-Οντόι από κοντά έκανε το 3-0, ενώ ο Βέρνερ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Ρίντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα, Τσίλγουελ (71’ Βέρνερ), Τζέιμς, Τσαλομπά, Καντέ (37’ Λόφτους Τσικ), Πούλισικ (71’ Αθπιλικουέτα), Ζορζίνιο (76’ Σαούλ), Ζιγές, Χάντσον Οντόι (76’ Μάουντ)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντε Λιχτ, Κουαδράδο (81’ Ντε Βίντερ), Σάντρο, Μπονούτσι, ΜακΚένι, Λοκατέλι (67’ Κεν), Μπεντανκούρ (59’ Ντιμπάλα), Ραμπιό, Κιέζα (80’ Κουλουσέβσκι), Μοράτα (67’ Αρτούρ)

Μάλμε – Ζενίτ 1-1

Η Μάλμε κρατούσε τη νίκη μέχρι τις καθυστερήσεις απέναντι στη Ζενίτ, αλλά οι Ρώσοι ισοφάρισαν στο τέλος με πέναλτι (1-1) και εξασφάλισαν την 3η θέση του ομίλου και θα συνεχίσουν στο Europa League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28′, με τον Ρίκς να κάνει το 1-0, με τη ρωσική ομάδα να μην καταφέρνει να ισοφαρίσει παρά τις 4 τελικές που δημιούργησε.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Ζενίτ έφτασε πολύ κοντά στο 1-1 καθώς κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Τζιούμπα στο 52′ δεν κατάφερε να νικήσει τον Νταχλίν από τα 11 βήματα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με πέναλτι του Ρακίτσκι στις καθυστερήσεις που διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΜΑΛΜΕ: Νταλίν, Μοϊσάντερ, Λεβίτσκι, Ρικς, Λάρσον, Αχμέντχοντζιτς, Μπρόρσον, Ινοσέντ, Μπιρμάντσεβιτς (69’ Όλσον), Πένια (78’ Ρακίπ), Τσόλακ

ΖΕΝΙΤ: Κερζάκοβ, Τσιστιακόβ, Λόβρεν (46’ Ερόχιν), Μάλκομ (90+4’ Κρουχοβόι), Βέντελ, Ντόουγκλας Σάντος, Μπάριος, Καραβάεβ, Ρακίτσκι, Κλαουντίνιο (46’ Μοστοβόι), Ντζιούμπα