Η Μπαρτσελόνα διέλυσε 5-0 την Μπέτις

Οι «μπλαουγκράνα» πέτυχαν γκολ με πέντε διαφορετικούς παίκτες

H Μπαρτσελόνα διέλυσε 5-0 εντός έδρας την Μπέτις και έκανε το τέσσερα στα πέντε στη φετινή La Liga. Η ομάδα του Τσάβι είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα, αφού βρήκαν δίχτυα πέντε διαφορετικοί ποδοσφαιριστές.

Στο 25’ η Μπαρτσελόνα πίεσε πολύ ψηλά την Μπέτις και ανταμείφθηκε, καθώς έκλεψε την μπάλα και ο Οριόλ τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος έστω και με… περιπέτεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας λογαριασμό με τη νέα του ομάδα. Επτά λεπτά μετά, ο Κρίστενσεν έκανε κάθετη, ο Φέλιξ άφησε έξυπνα για τον Λεβαντόφσκι, που βρέθηκε σε θέση βολής και εκτέλεσε τον Ρουί Σίλβα. Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι, με τους Καταλανούς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο.

Στο β’ μέρος ο Φεράν Τόρες σκόραρε στο 62’ με εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Πορτογάλου τερματοφύλακα, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Λεβαντόφσκι έστρωσε για τον Ραφίνια από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ο Βραζιλιάνος με δυνατό σουτ έγραψε το 4-0. Ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Κανσέλο, ο οποίος πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη συμμετοχή με την ομάδα. Ο Πορτογάλος ελίχθηκε ωραία έξω από την περιοχή, μπήκε μέσα σε αυτήν και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πλέον η Μπαρτσελόνα στρέφει την προσοχή της στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Αντβέρπ την Τρίτη (19/9).