Η Μπαρτσελόνα έχει… αχτύπητες γυναίκες και σήκωσε την κούπα

Συνέτριψε 7-0 τη Λεβάντε

Η ομάδα γυναικών της Μπαρτσελόνα επιβεβαίωσε την απόλυτη ανωτερότητά της στο ποδόσφαιρο της Ισπανίας, αφού διέλυσε με 7-0 στον τελικό του Σούπερ Καπ τη Λεβάντε και κατέκτησε για τέταρτη φορά το τρόπαιο! Μάλιστα, είναι και το τρίτο διαδοχικό που σηκώνουν οι Καταλανές.

Το… πάρτι ξεκίνησε από νωρίς, με την Παραγιουέλο να ανοίγει το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό. Ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο έφτανε ώστε να τελειώσει πρόωρα το ματς, με την Γκράχαμ να σκοράρει δις και η Μπατλέ άλλη μία για το 4-0 στο 36’. Και η Παραγιουέλο με το δεύτερο προσωπικό της τέρμα, έγραψε το 5-0 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο 45λεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει άλλες δύο φορές δίχτυα και μετά να φρενάρει. Πρώτα με την Γκράχαμ στο 54’, η οποία έκανε χατ-τρικ, και τρία λεπτά αργότερα η Μπονματί έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το εμφατικό 7-0 των «μπλαουγκράνα» στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας.