Ο Ματιέ Βαλμπουενά οδήγησε τον Απόλλωνα Λεμεσού σε νίκη 3-0

Ο Γάλλος ήταν εντυπωσιακός στην επικράτηση 3-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς

Ο πολύπειρος Γάλλος μεσοεπιθετικός Ματιέ Βαλμπουενά ηγήθηκε της ομάδας του στην εμφατική εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Δόξα Κατωκοπιάς, με τον Απόλλωνα Λεμεσού να ανεβαίνει στους 32 βαθμούς και να βρίσκεται πλέον στο -4 από την εξάδα που οδηγεί στα playoffs.

To παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Απόλλωνα αφού στο 17’ ο Μαλεκκίδης άνοιξε το σκορ, με τον Βαλμπουενά στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων να σκοράρει με απίθανο πλασέ για να… γείρει την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του. Ο Μπακενγκά στο 48’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τον Απόλλωνα Λεμεσού να επιστρέφει με άνεση στα τρίποντα.

ΑΕ Λεμεσού και Εθνικός Άχνας έμειναν στο 1-1, παραμένοντας στα χαμηλά της βαθμολογίας. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, αφού ο Μακρής με πέναλτι στο 24’ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και ο Σπιρόφσκι οκτώ λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.