Η Μπαρτσελόνα σε ματσάρα 4-3 την Βιγιαρεάλ με ανατροπή

Οι Καταλανοί κέρδισαν και τη… διαιτησία που μέτρησε γκολ οφσάιντ των γηπεδούχων

Η Μπαρτσελόνα έφυγε αλώβητη από το «Θεράμικα», όπως συνηθίζει τα τελευταία 15 χρόνια, επικρατώντας 4-3 της Βιγιαρεάλ για την 3η αγωνιστική της La Liga και μετράει πλέον 7 βαθμούς! Οι Καταλανοί φωνάζουν για άλλο ένα παιχνίδι για την αντιμετώπιση από τη διαιτησία που μέτρησε γκολ-οφσάιντ των γηπεδούχων για το 2-2.

Ο Τερ Στέγκεν, με μεγάλες επεμβάσεις κρατούσε το μηδέν και οι συμπαίκτες του το εκμεταλλεύτηκαν για να ανοίξουν το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Γκάβι. Ο Ντε Γιόνγκ στο 15’ έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην Μπαρτσελόνα, με τον Φόιθ στο 26’ να μειώνει σε 1-2.

Ο Σόρλοθ στο 40’ σόκαρε τους «μπλαουγκράνα» γράφοντας το 2-2, στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες. Ένα γκολ το οποίο δεν θα έπρεπε ποτέ να μετρήσει καθώς υπήρξε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης! Το «κίτρινο υποβρύχιο» δεν σταμάτησε εκεί και στο 50’ ο Μπαένα έγραψε το 3-2! Ωστόσο, η Μπάρτσα… ξύπνησε στην συνέχεια κάνοντας ανατροπή στην ανατροπή.

Ο Φεράν Τόρες στο 68ο λεπτό ισοφάρισε σε 3-3, ενώ ο Λεβαντόφσκι στο 71ο λεπτό έγραψε το 4-3! Η Μπαρτσελόνα μέχρι το τέλος κράτησε το προβάδισμά της και πήρε μια σημαντική νίκη που την ανέβασε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη η Βιγιαρεάλ βρίσκεται στην 13η.