Η Νάπολι 3-0 τη Φιορεντίνα περιμένει Ίντερ ή Λάτσιο στον τελικό του Σούπερ Καπ

Τη Δευτέρα στο Ριάντ θα κριθεί το τρόπαιο

Η Νάπολι επικράτησε 3-0 της Φιορεντίνα στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του ιταλικού Σούπερ Καπ. Το τρόπαιο θα διεκδικήσει τη Δευτέρα κόντρα σε μία εκ των Ίντερ και Λάτσιο, οι οποίες θα κοντραριστούν την Παρασκευή (21:00).

Τον δρόμο προς τη νίκη έδειξε ο Σιμέονε, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 22ο λεπτό, φεύγοντας στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας έπειτα από κάθετη του Ζεσούς.

Οι «βιόλα» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 44ο λεπτό, με τον Ικονέ να χάνει πέναλτι σε εκείνο το σημείο. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό μέχρι σχεδόν το φινάλε, με τους παίκτες της Νάπολι να «καθαρίζουν» στην τελική ευθεία.

Ο Ζέρμπιν με πλασέ από κοντά έπειτα από εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 84’(2-0), ενώ έφυγε στην κόντρα δύο λεπτά μετά και με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-0.