Η νίκη του Πανσερραϊκού 9-4 στη Λιβαδειά

Sports Παρασκήνια

Ελάχιστοι το θυμούνται όμως στις 29 Μαρτίου 1998 για την 25η αγωνιστική της Β΄ εθνικής, στην Λιβαδειά έγινε κάτι.. εξωπραγματικό. Ο Πανσερραϊκός που διεκδικούσε άνοδο αλλά δεν τα κατάφερε, συνέτριψε τον τοπικό Λεβαδειακό που μαχόταν για την παραμονή με το απίστευτο 9-4.

Ο Πανσερραϊκός του Νίκου Γαβριηλίδη ήταν 5ος, κι εξαφάνισε τον Λεβαδειακό του Γιάννη Γούναρη, αφού προηγήθηκε 6-1 στο ημίχρονο… Η αρχή έγινε στο 4ο λεπτό όταν ο Γιοβάνοβιτς έβαλε μπροστά την ομάδα των Σερρών η οποία δύο λεπτά αργότερα έκανε το 0-2 με τον Ηπειρώτη. Ο ίδιος στο 29ο λεπτό με «βολέ» έκανε το 0-3 για να μειώσει στο 35ο λεπτό για τον Λεβαδειακό ο Φράνκε. Το 1-3 του 35ου λεπτού έγινε… 1-6 μέχρι το ημίχρονο. Με τη σέντρα και αμέσως μετά το 1-3 ο Βραζιλιάνος «σταρ» του Πανσερραϊκού Ροντρίγκεζ Αντεμάρ έκανε το 1-4 με «πλασέ». Στο 41ο λεπτό πάλι ο Αντεμάρ έγραψε το 1-5 για να έρθει ένα λεπτό (42ο) αργότερα ο Πάτηνιος να κάνει το 1-6. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες του Λεβαδειακού κέρδισαν πέναλτι. Ο Καλπακίδης στο 51ο λεπτό, ευστόχησε (2-6). Στο 66΄ο Λόμπας νίκησε τον Καρακώστα,  τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Ο Κλοκίδης με κεφαλιά έκανε το 3-7 στο 74΄, ενώ στο 78΄ πάλι ο Καλπακίδης μείωσε και άλλο (4-7). Όμως οι Σερραίοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη… Πρώτα ο Γιοβάνοβιτς στο 84ο λεπτό με κεφαλιά έκανε το 4-8, πριν έρθει ένα (85ο) λεπτό αργότερα ο Αντεμάρ να κάνει «χατ-τρικ» και να σημειώσει το τελικό 4-9!