Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ έκανε την έκπληξη 1-0 την Τσέλσι

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ, στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου του Champions League έκανε την έκπληξη καθώς επικράτησε 1-0 της Τσέλσι. Οι Κροάτες μπήκαν δυναμικά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα στο 13′: Ο Όρσιτς έφυγε πίσω από τη σέντρα, τρέχοντας όλο το γήπεδο και αφού άφησε πίσω του τον Φοφανά, τσίμπησε ωραία την μπάλα για το 1-0. Η Τσέλσι προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, αδυνατώντας ωστόσο να απειλήσει τα αντίπαλα καρέ.

Ίδια πάνω-κάτω η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, η Ντινάμο όχι μόνο κρατούσε καλά, αλλά έφτασε μια… ανάσα από το 2-0 στο 56′, όταν το σουτ του Ριστόφσκι τράνταξε τη συμβολή των δοκών μετά τη σπουδαία απόκρουση του Κέπα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι «μπλε» αύξαναν την πίεσή τους, δίχως όμως να μπορέσουν να δημιουργήσουν κάποια καθαρή ευκαιρία. Αυτό μέχρι το 86′, όταν είχαν τρομερή διπλή ευκαιρία. Αρχικά, το σουτ του Τζέιμς βρήκε στο δεξί δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Λιβάκοβιτς έβαλε μεγάλο «στοπ» στον Κόβασιτς.