Η Ντόρτμουντ 2-1 στη Βρέμη τη Βέρντερ

Ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα

Η Ντόρτμουντ, επικράτησε 2-1 της Βέρντερ Βρέμης εκτός έδρας και ανέβηκε εκ νέου στην 4η θέση της βαθμολογίας της Bundesliga.

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους Βεστφαλούς, που άνοιξαν το σκορ με τον Μάλεν στο 21ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Σάντσο στο 37’.

Τα πράγματα ωστόσο χάλασαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Ζάμπιτσερ δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα και έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα στους γηπεδούχους.

Εκείνοι κατόρθωσαν να μπουν ξανά στο ματς με γκολ του Ενζινμά στο 70’, όμως δεν μπόρεσαν το κάτι παραπάνω κι έτσι δεν απέφυγαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα – μένοντας έτσι στο -3 από τις θέσεις της Ευρώπης.