Η Παρί μπορεί και χωρίς τον Εμπαπέ 3-1 τη Λιλ

Στον πάγκο έμεινε ο Γάλλος επιθετικός

Μπορεί και χωρίς τον Εμπαπέ η Παρί Σεν Ζερμέν και φουλάρει για την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε 3-1 της Λιλ στο «Παρκ ντε Πρενς» για την 21η αγωνιστική της Ligue 1.

Στο παιχνίδι δεν αγωνίστηκε λεπτό ο Κιλιάν Εμπαπέ μένοντας στον πάγκο, ενώ οι άλλοι επιθετικοί των Παριζιάνων… έβγαλαν τα κάστανα από τη φωτιά, τουμπάροντας τους «λιλουά» για τη 15η νίκη της σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό με τον Γιαζίτσι, για να απαντήσουν άμεσα οι γηπεδούχοι με το γκολ του Ράμος στο 10′ και το αυτογκόλ του Αλεξάντρο επτά λεπτά αργότερα για την ανατροπή. Τη νίκη «κλείδωσε» ο Κολό-Μουανί στο 80′ από ασίστ του Μπαρκολά, με την Παρί να φτάνει έτσι τους 50 βαθμούς και να αυξάνει τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους +11!

Νωρίτερα, η Λανς συνέχισε την ανοδική της πορεία, επικρατώντας με σκορ 3-1 της Στρασβούργο και σκαρφαλώνοντας στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από το πρώτο κιόλας μισάωρο είχε καθαρίσει το ματς με τα τέρματα των Γουεί και Ντα Κόστα, για να έρθει ο Σότοκα στο 58′ να διαμορφώσει το τελικό σκορ.