Η Σάκκαρη 2-0 τη Νάο Χιμπίνο πέρασε στον δεύτερο γύρο του Australian Open

Εντυπωσιακή η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στη Μελβούρνη

H Μαρία Σάκκαρη νίκησε άνετα με 2-0 τη Νάο Χιμπίνο και πέρασε στον δεύτερο γύρο του Australian Open. Η 28χρονη τενίστρια εντυπωσίασε στο δεύτερο σετ και «καθάρισε» τη Γιαπωνέζα (Νο.92) με 6-4, 6-1 σε 71 λεπτά, κλείνοντας θέση στη φάση των «64» της διοργάνωσης. Εκεί θα βρει την Τετάρτη (17/1) τη Ρωσίδα Ελίνα Αβανεσιάν, Νο.71 στον κόσμο, που νίκησε με 4-6, 7-5, 6-2 τη Ζοσουάν Μπάι.

Κανένα ματς σε Grand Slam δεν είναι εύκολο, όμως το ταμπλό της ελληνίδας πρωταθλήτριας φαίνεται καλό και μπορεί να προχωρήσει βαθιά στη διοργάνωση, ειδικά συνεχίσει τις εξαιρετικές εμφανίσεις από το ξεκίνημα της νέας σεζόν.

Η Μαρία ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο, καθώς πέτυχε μπρέικ στο πρώτο service game της αντιπάλου της και πέρασε μπροστά με 2-0. Δεν απέφυγε, ωστόσο, τα λάθη αμέσως μετά και όχι μόνο έχασε το σερβίς της, αλλά φάνηκε να χάνει και τον έλεγχο του αγώνα.

Είχε, όμως, την τύχη να σερβίρει πρώτη, οπότε έβαλε πίεση στη Χιμπίνο όταν εκείνη σέρβιρε για να μείνει στο σετ στο 5-4. Πέτυχε, λοιπόν, το μπρέικ και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της μετά από 44 λεπτά σκληρής προσπάθειας.

Από εκείνο το σημείο και μετά κυριάρχησε στον αγώνα και το μόνο που κατάφερε η Γιαπωνέζα ήταν να πάρει ένα γκέιμ! Η Μαρία έκλεισε στο δικό της σερβίς τον αγώνα και είναι στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης για έβδομη φορά στην καριέρα της.