Η Σίτι με Χάαλαντ 4-0 στη Σεβίλλη

H Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Σεβίλλης 4-0 μέσα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος σκόραρε δις, έφτασε τα 12 γκολ σε 8 αναμετρήσεις. Στο 20’, οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν πολύ γρήγορα την μπάλα και ο Ντε Μπρόινε σέρβιρε για τον Νορβηγό, ο οποίος νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με προβολή. Το παιχνίδι είχε αγωνία μέχρι το 58ο λεπτό, όταν και σκόραρε ο Φόντεν, ο οποίος ελίχθηκε ωραία μετά την πλαγιοκόπηση του Κανσέλο και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Χάαλαντ «χτύπησε» και στο 67’, βρίσκοντας δίχτυα από κοντά μετά από ασταθή επέμβαση του Μπόνο σε σουτ του Φόντεν, ενώ το καρέ συμπληρώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Ντίας να πλασάρει από κοντά μετά από νέο γύρισμα του Κανσέλο.

Παραμένει σε θλιβερή κατάσταση η Σεβίλλη, η οποία έχει τέσσερις ήττες σε πέντε επίσημα ματς με τα γκολ να είναι 3-12.

Ο Χάαλαντ μπήκε σε ένα κλειστό κλαμπ, καθώς πλέον έχει σκοράρει στο ντεμπούτο του στο Champions League με τρεις διαφορετικές ομάδες. Μόλις τρεις το είχαν καταφέρει στο παρελθόν και συγκεκριμένα οι Μοριέντες, Σαβιόλα, Ιμπραΐμοβιτς